TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Bezpieczne zakupy w sieci

Na każdego internautę aktywnie korzystającego z zakupów internetowych czyha wiele niebezpieczeństw: wyłudzanie danych osobowych, haseł dostępu czy kradzież środków płatniczych. Jak zabezpieczyć się przed hackerskim atakiem?

Po pierwsze – czujność

Na samym początku należy zabezpieczyć swój komputer programem antywirusowym. Na rynku dostępnych jest wiele antywirusów, tańszych i droższych, jak również tych darmowych. Ważne, aby antywirus chronił również przez szkodnikami atakującymi z Internetu. Odpowiednia konfiguracja może zablokować podczepione pod załączniki w e-mailach złośliwe programy. Aby antywirusy mogły należycie chronić komputer,  musza być stale aktualizowane. Dodatkowym atutem będzie zapora firewall i antyspyware.

Wybrany sklep internetowy

Nie ma dnia, żeby w Internecie nie powstawał jakiś sklep internetowy. Należy pamiętać, aby korzystać z ofert tylko renomowanych i sprawdzonych sklepów, najlepiej rekomendowanych i pozytywnie ocenianych w serwisach opiniujących. Można również zapytać znajomych z jakich e-sklepów korzystają oraz czy są z nich zadowoleni. Wiarygodność sklepu internetowego podnosi kontakt inny niż mailowy. Ważną funkcjonalnością jest potwierdzenie zamówienia, które przychodzi pocztą elektroniczną.

Poufne dane

Przed rozpoczęciem zamawiania koniecznie należy zapoznać się z regulaminem sklepu oraz zwrócić uwagę na FAQ. W regulaminie muszą być zawarte informacje o dokonywaniu płatności, terminie dostawy, zwrocie towaru, charakterze zawierania umowy sprzedawca-internauta, procedurze reklamacji oraz poufności danych osobowych.

Ograniczone szkody

Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której użytkownik sklepu internetowego zostanie oszukany, szkodę należy zgłosić odpowiednim organom w jak najkrótszym czasie od popełnienia przestępstwa. Aby zminimalizować potencjalne szkody warto zaopatrzyć się w dodatkową kartę do przelewów online, która będzie miała wydzielone subkonto płatnicze, a na nim zarezerwowane środki wyłącznie do transakcji internetowych – wtedy też nieprzewidziane szkody będą mniejsze.
 
Robert Respondek
alsen.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...