TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Bezpieczeństwo wideokonferencji

Dzień Bezpiecznego Internetu to okazja by przypomnieć zasady bezpiecznego korzystania z wideokonferencji – narzędzia, którego wielu Polaków używa od prawie roku przy okazji pracy online. Ale czy wszyscy robią to w bezpieczny sposób?

– Na rynku jest wiele programów, które dają możliwość nie tylko zdalnej pracy i nauki, ale także komunikacji z innymi osobami – współpracownikami, przyjaciółmi, czy bliskimi.  Nieważne w jakim celu ich używamy – zawsze powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa- przypomina minister Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo uczestnika wideokonferencji

Ważne, żeby aktualizować aplikacje, z której korzystamy. Najnowsza wersja oprogramowania to pewność bezpiecznego połączenia. Najprostszym sposobem jest włączenie aktualizacji automatycznych. Dzięki temu nie trzeba będzie o nich pamiętać, a będą pobierane od razu po ukazaniu.

Należy także zwrócić uwagę na odpowiednia konfigurację ustawień audio/wideo. Najlepiej mieć wyciszony mikrofon i wyłączoną kamerę przy dołączaniu do spotkania i włączanie ich tylko po weryfikacji bezpieczeństwa spotkania – zamknięta grupa, dostęp jedynie przy znajomości odpowiedniego linku. Można też zasłaniać/zaklejać kamerę w czasie, gdy się jej nie używa.

Nie dzielmy się zaproszeniami na spotkanie. Nie podsyłajmy linku osobie, która o to poprosi automatycznie. Jeśli jest to współpracownik, to i tak najbezpieczniej wysłać prośbę o indywidualne zaproszenie dla niego do organizatora spotkania.

Nie nagrywaj spotkania bez pozwolenia i bez ostrzeżenia pozostałych uczestników. Jeśli masz potrzebę, by takie spotkanie zarejestrować, zapytaj innych czy nie mają nic przeciwko temu. Jeśli następnie publikujesz gdzieś materiały zarejestrowane w trakcie spotkania – nagranie lub zrzut ekranu – sprawdź dodatkowo, czy nie udostępniasz w ten sposób wrażliwych informacji i danych.

Ostatnia kwestia niby nieistotna, a warto o nią zadbać – tło, na którym występujemy. Sprawdźmy czy za nami w kadrze widocznym na ekranie nie znajdują się przedmioty osobiste czy „wrażliwe”, których nie chcielibyśmy upubliczniać, pokazywać współpracownikom czy szefom. Niektóre programy pozwalają  na rozmycie tła czy wstawienie tła wirtualnego. Jeśli nie mamy takiej możliwości ustawmy urządzenie z kamerą tak, by pokazywało bezpieczną przestrzeń lub uprzątnijmy to, co mamy za sobą.

Bezpieczny organizator wideokonferencji

Dobrym zabezpieczeniem jest wymaganie hasła dostępu do spotkania. Dzięki temu nawet w sytuacji, w której zostanie przez przypadek udostępniony link do spotkania, to tylko osoby posiadające również hasło będą mogły do niego dołączyć.

Trzeba też weryfikować listę zaproszonych do wideokonferencji osób, by uczestniczyli w nich tylko ci, którzy mogą mieć dostęp do danych prezentowanych w trakcie spotkania. To do organizatora należy usuwanie osób niepożądanych czy blokowanie im dostępu. Można też korzystać z wirtualnej poczekalni, co pozwala zweryfikować tożsamość osoby przed dołączeniem jej do spotkania.

Tak samo jak w przypadku uczestnika, tak w przypadku organizatora, jeśli chce się nagrywać spotkanie, należy poprosić o pozwolenie i poinformować o tym fakcie.

Jeśli udostępniamy ekran – zamykajmy wszystkie pozostałe aplikacje, wyłączajmy powiadomienia z tych, których nie możemy całkowicie wyłączyć. Należy też ukryć poufne pliki, które znajdują się na pulpicie. Dzięki takim działaniom unikniemy upublicznienia poufnych czy wstydliwych informacji (lub wiadomości prywatnych). Czasem nie trzeba udostępniać całego ekranu komputera, a można zaprezentować tylko tę aplikację, która ma znaczenie dla przebiegu wideokonferencji.

Rząd przygotowuje też system, który wykorzystywany będzie do zdalnej pracy i nauki – SZPoN. To jedno z działań podejmowanych w celu cyfryzacji kraju. Dlatego na stronie zamieszono ankietę, która ma pomóc w jego przygotowaniu: https://form.www.gov.pl/ankieta/594246/badanie-komunikatorow.html
To swego rodzaju  badanie doświadczeń i preferencji użytkowników także w zakresie komunikatorów czy programów do wideokonferencji.

Wypełnione ankiety należy odesłać do 14 lutego.

Źródło: www.gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...