TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Bezpieczeństwo danych i ochrona wizerunku.

Bezpieczeństwo w sieci

Jak sprawdzić wiarygodność serwisu internetowego

W Internecie coraz bardziej popularne są serwisy społecznościowe, randkowe lub tematyczne, służące szukaniu partnera lub organizacji wolnego czasu poza siecią. Oczywiście nadal są osoby, które opierają się Internetowi i, nie korzystają z tego typu stron, tłumacząc się dbałością o bezpieczeństwo swoich danych lub, ochroną strefy prywatnej. Faktycznie, z popularnych teraz portali nie da się w pełni korzystać bez podania informacji o sobie. Kwestie bezpieczeństwa danych internautów reguluje prawo, a serwisy, które wymagają od nas podania tych danych przy rejestracji, mają obowiązek to prawo przestrzegać. Wystarczy odrobina wiedzy na temat tego, jak serwisy powinny dbać o nasze bezpieczeństwo, by zrozumieć, że sprawdzenie wiarygodności serwisu przed rejestracją, przeczytanie regulaminu leży w naszym interesie i pozwoli nam cieszyć się z narzędzi jakie dają nam nowoczesne strony internetowe, nie tracąc przy tym prawa do kontroli własnego wizerunku w Internecie.
Na co zwracać uwagę przy wyborze serwisu internetowego wymagającego podania przez nas danych?
Ochrona danych prywatnych i wizerunku użytkowników
Należy sprawdzić, czy dany serwis chroni dane zgodnie z ustawą i wymaganiami Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) z dnia 29 sierpnia 1997 roku  (Dz.U.  Nr 133 poz. 883). Tego typu informacje znajdują się najczęściej w zakładce „polityka prywatności” w dolnym menu serwisów lub opisane są w regulaminie strony. Dane osobowe, dzięki którym można jednoznacznie zidentyfikować osobę imię, nazwisko i adres, adres email powinny pozostawać wyłącznie do wiadomości Administratora danej strony, co również powinno być ujęte w polityce prywatności.  Zgodnie z art. 32 ustawy o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926, z późń. zm.) użytkownicy portali mają ponadto prawo do żądania informacji o celu, zakresie i sposobie przetwarzania swoich danych osobowych, swobodnego do nich dostępu, dokonywania ich zmiany żądania zaprzestania przetwarzania danych w celach marketingowych (możliwość wypisania się z mailingów informacyjnych danej strony), otrzymywania informacji o udostępnianiu danych osobowych podmiotom określonym w przepisach prawa. Użytkownicy mogą samodzielnie edytować swoje dane i zakres ich wykorzystania, w tym je usuwać.
Przed rejestracją powinniśmy więc też sprawdzić, czy profil będziemy mogli usunąć lub samodzielnie zawiesić.
Wielkim łukiem w sieci omijajmy strony, które żądają od nas podania prywatnych danych przy rejestracji, a nie posiadają na stronie opisu, w jaki sposób te dane będą chronić.
Bardzo częstym zapiskiem regulaminu jest następujący „rejestracja użytkownika do serwisu i podanie przez niego danych osobowych jest równoznaczna z wyrażeniem przez niego zgody na przetwarzanie tych danych przez Usługodawcę dla celów Serwisu”. Wiele osób boi się tego zapisu błędnie podejrzewając, że strona sprzeda adresy email innej firmie. Przetwarzanie danych to także ich zbieranie i przechowywanie, więc naturalnym jest wymóg takiej zgody. To standardowy zapis i nie oznacza, że serwis ma prawo robić z naszymi danymi, co chce.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...