BellaBot – elektroniczny pomocnik kelnera

382
BellaBot

BellaBot to pomocnik kelnera potrafiący zaprowadzić gości do stolika, przynieść do stolika nawet osiem talerzy, mówić w kilku językach, a nawet śpiewać. Obecnie ten robot testowany jest w polskich restauracjach.

Najczęściej robot uczestniczy w witaniu gości przy drzwiach wraz z kelnerem lub kelnerką. Następnie odprowadza ich do wskazanego stolika. Potrafi też przynieść do stolika nawet 8 talerzy, co ma szczególne znaczenie w przypadku stolików na większą liczbę gości.

BellaBot porusza się dzięki technologii wykorzystywanej także w samochodach autonomicznych. Ma kamerę pokazującą obraz w trójwymiarze. Dlatego zatrzymuje się automatycznie, gdy na jego drodze pojawi się np. odsunięte właśnie krzesło. Można wczytać mu drogę i układ mebli, dzięki czemu jest jeszcze sprawniejszy, a ułatwia to dodatkowo modułowa obudowa.

– Robot pełni funkcję pomocnika kelnera, jest dla niego eskortą, gdy wskazuje stolik, a później dowozi zamówione dania – mówi Laura Cybulska, manager restauracji „Słoń” w City Parku.

Robot nie potrafi być jeszcze w pełni samodzielny. Nie zbiera zamówień, ale możliwe, że w przyszłości zostanie wyposażony także w taką funkcję. I chociaż do stolika dowozi wiele talerzy jednocześnie, to nie stawia ich przed gości. To muszą wykonać oni sami zdejmując talerze z poziomów robota.

Ale i tak goście restauracyjni reagują na niego pozytywnie. Tym bardziej, że jest wyposażony w stylizowaną głowę kota, która reaguje np. na drapanie za uchem. Na wyświetlaczu pojawia się wtedy zadowolona kocia mina. Robot komunikuje się w kilku językach i potrafi śpiewać „Sto lat”, gdy wiezie do stolika tort urodzinowy.

– Na razie mamy jednego robota, którego testujemy w jego naturalnym środowisku, w restauracjach, a niedługo też w pubie. Budzi duże zainteresowanie gości, którzy coraz częściej chcą być obsługiwani przez tak nietypowego pracownika- mówi Angela Długosz z firmy Abiline Polska z Plewisk.

Dystrybutor postanowił w ramach testów udostępniać robota na tydzień do restauracji, które są nim zainteresowana. W grudniu obsługiwał gości w Poznaniu. W styczniu pojawił się w Łodzi.

BellaBot pracuje 12 godzin, bo na tyle pozwala akumulator. W przerwie między zmianami kelnerskimi musi być ładowany.

Źródło: strefabisnesu.pl
Zdjęcie: materiały promocyjne