Najnowsze badanie konsumenckie UKE dotyczy seniorów, czyli osób powyżej 60 roku życia i ich preferencji związanych z rynkiem usług telekomunikacyjnych w 2020 r. Próbuje odpowiedzieć także na pytanie, czy pandemia wpłynęła na wybory w tym zakresie.
W czasie pandemii co trzeci badany przyznał, że odczuwał większe potrzeby w zakresie usług telekomunikacyjnych, jednak ten okres nie wpłynął na decyzje wyboru operatora.
Najczęściej wybieranymi usługami były tradycyjne połączenia głosowe. Seniorzy nadal korzystają z telefonii stacjonarnej, ale jest to głównie kwestia przyzwyczajenia oraz fakt, że dotychczasowy numer jest znany rodzinie i znajomym. Jednak bardzo popularna wśród seniorów jest telefonia mobilna, bo aż 92 proc. z nich korzysta z telefonu komórkowego.
73 proc. respondentów korzysta z internetu – stacjonarnego i mobilnego. 90 proc. osób uznaje, że dostęp do sieci jest dla nich ważny, szczególnie w czasie pandemii koronawirusa, gdy średnia dzienna liczba godzin w internecie osiągnęła poziom 3,6.
Jednak trochę ponad ¼ seniorów nie korzysta z komputera, gdyż nie odczuwają takiej potrzeby, a 38 proc. nie posiada sprzętu komputerowego.
Seniorzy zawierając umowy na usługi telekomunikacyjne najczęściej dokonują tego stacjonarnie w BOK 0 jest to wybór 52 proc. badanych.
26 proc. badanych, którzy korzystają z telefonii komórkowej, używa komunikatorów internetowych. W czasie pandemii ponad połowa korzystała z nich częściej. Najpopularniejszym wyborem był Messenger i WhatsApp.
Prawie połowa badanych w trakcie pandemii częściej korzystała z programów czy aplikacji do wideokonferencji i najpopularniejszy był tutaj Skype, którego wybrało 60 proc. seniorów.
Jak widać w tej grupie wiekowej pojawiają się wszystkie opcje usług telekomunikacyjnych, które pojawiają się także wśród młodszych badanych, co potwierdza to, że seniorzy coraz lepiej radzą sobie z nowoczesnymi technologiami.
Raport z badania do pobrania na stronie:
https://www.uke.gov.pl/akt/badanie-konsumenckie-2020-osoby-60,377.html?fbclid=IwAR3yh07y0B5MA9WaY_X5B0dREgSyp13Gv7kpRkEIr44hUdda7WBIMxPSMsY
Czytaj także: