TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Atak na PE w odwecie za rezolucję ws. Rosji

Parlament Europejski został zaatakowany przez hakerów. Atak potwierdził rzecznik PE – Jaume Duch. Przyznała się do niego powiązana z Rosją grupa Killnet. Wydarzenie ma związek z przyjętą rezolucją uznającą Rosję za „państwowego sponsora terroryzmu”.

W środę (23.11) PE przyjął rezolucję, w której uznał Rosję za “państwowego sponsora terroryzmu”. Wywołało to natychmiastową reakcję środowisk związanych z Kremlem. Już chwilę po 14:00 na Telegramie odezwała się grupa hakerów związanych z Rosją – Killnet. Członkowie grupy we wpisie uznali PE za sponsorów homoseksualizm. Także w ten sposób poinformowali o ataku na stronę Parlamentu Europejskiego i dodali zrzuty ekranów z adresami IP.

Po godzinie 16:00 o problemach ze stroną napisał rzecznik PE- Jaume Duch na Twitterze. Pojawiła się informacja o ataku DDoS i przeciążeniu serwerów. Wiceprezydentka Parlamentu- Eva Kaili, poinformowała Politico, że odpowiedzialni za atak mogą być członkowie Killnet. Jednak uspokajała, ze odcięto tylko zewnętrzny dostęp do strony Parlamentu.  Inny z urzędników PE w rozmowie z Politico stwierdził, że  mógł być to jak dotąd najbardziej wyrafinowany atak na stronę Parlamentu.

Jak widać reakcja strony Rosyjskiej na rezolucję była natychmiastowa. W dokumencie europosłowie domagają się od Rosji zaprzestania działań wojennych. Głównie ataków na osiedla mieszkalne i infrastrukturę cywilną. Wspomniano również o wybuchu rakiety w Przewodowie. Teraz rezolucja ma zostać przekazana organizacjom międzynarodowym. Chociażby Radzie Europy i ONZ. Trafić ma również do władz Ukrain, rządu i parlamentu Federacji Rosyjskiej oraz Putina.

Nic dziwnego, że Rosyjska strona reaguje nerwowo. I to jeszcze zanim dokument znajdzie się w oficjalnym obiegu. Jednak pokazuje tym samym jak istotne jest, by cała Europa jednoczyła się po jednej stronie tego konfliktu i wypowiadała się jednym głosem. Skoro nawet rezolucja o znaczeniu symbolicznym wywołuje takie efekty.

Źródło: next.gazeta.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...