Apple ostrzega Polaków przed cyberatakami ze strony rządu

261
alert, cyberatak

Apple rozsyła specjalne powiadomienia do osób, które mogą być zagrożone atakami sponsorowanymi przez państwo. Najprawdopodobniej wykorzystywane jest szpiegowskie oprogramowanie Pegasus. Firma chce w ten sposób ostrzec użytkowników swoich urządzeń.

Została przygotowana specjalna stroną ze sposobami chronienia się przed tego typu atakami. Wśród osób zagrożonych są głównie aktywiści, dziennikarze, obrońcy praw człowieka oraz członkowie grup społeczeństwa obywatelskiego. Po raz kolejny przy tej grupie zagrożonych pojawia się podejrzenie wykorzystywania oprogramowania Pegasus. Według Apple te osoby mogą być celem z uwagi na działalność niedopowiadającą rządowi.

Hakerzy sponsorowani przez państwo wykorzystują wyjątkowe sposoby i atakują niewielką liczbę osób. Ataki są złożone i szybko wykonywane. To utrudnia ich wykrywanie.

W przypadku wykrycia przez firmę ataku sponsorowanego przez państwo, zostaje o nim powiadomiony użytkownik będący ofiarą. Może być to ostrzeżenie wyświetlane u góry strony po zalogowaniu się użytkownika na appleid.apple.com lub wiadomość e-mail i powiadomienie iMessage na adresy e-mail i numery telefonów powiązane z danym identyfikatorem Apple ID.

Apple rozsyła również zalecenia mające chronić prywatność i bezpieczeństwo urządzeń i użytkowników. Pośród nich są aktualizacje do najnowszego oprogramowania, chronienie urządzeń hasłem, uwierzytelnianie dwuskładnikowe, instalacja aplikacji App Store czy ostrzeżenie przed klikaniem linków od nieznanych nadawców.

Jeśli ktoś doświadczy incydentu związanego z cyberbezpieczeństwem, może kontaktować się w tej kwestii z Access Now. To organizacja non-profit zapewniająca pomoc w takich wypadkach poprzez wsparcie techniczne za pośrednictwem linii pomocy dotyczącej bezpieczeństwa cyfrowego.

Źródło: dobreprogramy.pl