TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Aplikacje z Google Play wysyłają dane do Chin

W sklepie Google Play z aplikacjami na Androida znalazły się dwa niebezpieczne programy. Śledziły one użytkowników, a zebrane informacje przesyłały na chińskie serwery. W ten sposób przesłano dane aż 1,5 mln osób.

Szkodliwe aplikacje na Androida pojawiły się w sklepie Google Play. O zagrożeniu poinformowali badacze z Pradeo. Ich uwagę przyciągnęły dwa menedżery plików. Okazało się, że programy mają zaszyty kod oprogramowania śledzącego. Zebrane w ten sposób informacje przesyłają do Chin. Programy pobrano ponad 1,5 mln razy. Dlatego prawdopodobnie dane tylu osób trafiły na chińskie serwery.

Jakie aplikacje z Google Play są szkodliwe?

Wykryte aplikacje śledzące znajdujące się w Google Play to File Recovery and Data Recovery, która ma ponad milion pobrań oraz File Manager z 500 tysiącami instalacji. Obecnie nie są już dostępne w sklepie, ale jak widać do tego momentu zdążyło je pobrać i zainstalować wiele osób.

Pradeo zwraca uwagę, że według oficjalnych informacji na kartach programów w sklepie żadna z wymienionych aplikacji nie zbiera danych o użytkownikach. Rzeczywistość była jednak zupełnie inna.

Kod śledzący umieszczony w programach pozwalał na odczytanie:
– informacji o kontaktach.
– danych z pamięci urządzenia– także zdjęć i filmów,
– lokalizacji użytkownika w czasie rzeczywistym,
– danych karty SIM i operatora,
– informacji o modelu smartfonu oraz wersji Androida.

Nie daj się nabrać na szkodliwe aplikacje

Twórcy szkodliwego programowania działają w taki sposób, by uwiarygodnić obecność swoich produktów w Google Play. Prawdopodobnie masowo instalują je w urządzeniach kontrolowanych przez oprogramowanie. W ten sposób nabijają licznik pobrań. Wielu użytkowników Google Play zwraca na to uwagę i w ten sposób dochodzi do wniosku, że duża popularność programu świadczy o jego przydatności.

Chociaż obecnie nie ma tych aplikacji w Google Play, to mogą być dystrybuowane innymi kanałami. Ponadto aplikacje są trudne do odinstalowania.

Jak zauważa Pradeo ikony programów mogą zniknąć z głównego launchera w Androidzie. Wtedy dezinstalacja jest możliwa wyłącznie z poziomu ustawień. Po wyświetleniu listy wszystkich programów w telefonie trzeba wybrać te, które chcemy usunąć. Nie jest to metoda znana wszystkim użytkownikom smartfonów, ale warto o niej wiedzieć, właśnie wypadek tego typu programów, które ukrywają się utrudniając odinstalowanie.

Źródło: dobreprogramy.plKlaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...