Aplikacje z Google Play wysyłają dane do Chin

W sklepie Google Play z aplikacjami na Androida znalazły się dwa niebezpieczne programy. Śledziły one użytkowników, a zebrane informacje przesyłały na chińskie serwery. W ten sposób przesłano dane aż 1,5 mln osób.

Szkodliwe aplikacje na Androida pojawiły się w sklepie Google Play. O zagrożeniu poinformowali badacze z Pradeo. Ich uwagę przyciągnęły dwa menedżery plików. Okazało się, że programy mają zaszyty kod oprogramowania śledzącego. Zebrane w ten sposób informacje przesyłają do Chin. Programy pobrano ponad 1,5 mln razy. Dlatego prawdopodobnie dane tylu osób trafiły na chińskie serwery.

Jakie aplikacje z Google Play są szkodliwe?

Wykryte aplikacje śledzące znajdujące się w Google Play to File Recovery and Data Recovery, która ma ponad milion pobrań oraz File Manager z 500 tysiącami instalacji. Obecnie nie są już dostępne w sklepie, ale jak widać do tego momentu zdążyło je pobrać i zainstalować wiele osób.

Pradeo zwraca uwagę, że według oficjalnych informacji na kartach programów w sklepie żadna z wymienionych aplikacji nie zbiera danych o użytkownikach. Rzeczywistość była jednak zupełnie inna.

Kod śledzący umieszczony w programach pozwalał na odczytanie:
– informacji o kontaktach.
– danych z pamięci urządzenia– także zdjęć i filmów,
– lokalizacji użytkownika w czasie rzeczywistym,
– danych karty SIM i operatora,
– informacji o modelu smartfonu oraz wersji Androida.

Nie daj się nabrać na szkodliwe aplikacje

Twórcy szkodliwego programowania działają w taki sposób, by uwiarygodnić obecność swoich produktów w Google Play. Prawdopodobnie masowo instalują je w urządzeniach kontrolowanych przez oprogramowanie. W ten sposób nabijają licznik pobrań. Wielu użytkowników Google Play zwraca na to uwagę i w ten sposób dochodzi do wniosku, że duża popularność programu świadczy o jego przydatności.

Chociaż obecnie nie ma tych aplikacji w Google Play, to mogą być dystrybuowane innymi kanałami. Ponadto aplikacje są trudne do odinstalowania.

Jak zauważa Pradeo ikony programów mogą zniknąć z głównego launchera w Androidzie. Wtedy dezinstalacja jest możliwa wyłącznie z poziomu ustawień. Po wyświetleniu listy wszystkich programów w telefonie trzeba wybrać te, które chcemy usunąć. Nie jest to metoda znana wszystkim użytkownikom smartfonów, ale warto o niej wiedzieć, właśnie wypadek tego typu programów, które ukrywają się utrudniając odinstalowanie.

Źródło: dobreprogramy.pl