TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Aplikacja opróżniająca konto bankowe

Niebezpieczny trojan bankowy atakuje telefony z Androide. Ostrzega przed nim platforma Watchlist Internet. Narażony jest każdy, wystarczy, że nieświadomie pobierze zainfekowaną aplikację na swój smartfon. Zanim się zorientuje, może być już za późno.

Telefony z Androidem atakuje trojan bankowy o nazwie Anatsa. Zainfekowanie nim wiąże się z pobraniem aplikacji takich jak czytniki PDF lub przeglądarki PDF. W pierwszej chwili trudno stwierdzić, że aplikacja jest zainfekowana. Ostrzeżeniem może być prośba o pobranie dodatkowej zawartości. Tak wirus dostaje się do telefonu. Rejestruje go naciśnięcie klawisza za pomocą keyloggera.

Anatsa pozwala przestępcom uzyskać dostęp do danych osobowych. W ten sposób wykradają dane dostępu do bankowości internetowej i czyszczą konta.

Jak chronić telefon?

Jeśli użytkownik rozpozna wirusa na wczesnym etapie, nie rozprzestrzeni się on na telefonie. Watchlist Internet podaje, że podstawowym elementem ostrożności jest pobieranie aplikacji tylko z oficjalnego sklepu Google Play czy Apple Store w przypadku użytkowników iOS.

Zawsze też warto:
– aktualizować program antywirusowy, przeglądarkę internetową i system operacyjny,
– regularnie tworzyć kopie zapasowe swoich danych.

Jeśli urządzenie jest zainfekowane złośliwym oprogramowaniem należy wyłączyć Internet. Zapobiegnie to wyrządzaniem większych szkód przez wirusa. Potem należy urządzenie oddać w ręce specjalisty IT, który zbada sytuację i pozbędzie się wirusa.

Źródło: RUHR24.de, PolskiObserwator.de

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...