Aplikacja mObywatele 2.0 wystartowała w piątek 14 lipca i od razu zaliczyła szereg problemów. Nowość, która w pełni zastąpi dowód osobisty, nie działała tak jak powinny na wiele sposobów. Problemy miały głównie osoby, zaktualizowały aplikację lub korzystają z iphone’a. Jednym z nich były znikające dokumenty.
Od kilku tygodni pojawiały się zapowiedzi aplikacji mObywatel 2.0 i innowacji., jakie unowocześnienie aplikacji ze sobą niesie. Istotną zmianę przyniosła ustawa podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zrównuje ona dokumenty w aplikacji z fizycznymi.
– Wszystkie inne sytuacje, w których posługiwalibyśmy się normalnie dowodem osobistym, tam możemy zgodnie z prawem posłużyć się mObywatelem. Jeżeli zgubimy telefon to po pierwsze, tak jak w przypadku karty kredytowej należy zadzwonić na naszą infolinię i zastrzec taki dokument, a po drugie możemy, i to jest najłatwiejszy sposób, zalogować się w dowolnym innym telefonie, bo ten dowód może być w jednym momencie tylko na jednym urządzeniu, także jeżeli się zalogujemy na jednym telefonie to automatycznie na drugim traci on ważność – opowiadał o innowacji Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.
Aplikacja mObywatel 2.0 zaliczyła falstart
Piątek 14 lipca 2023 r. był pierwszym dniem działania mObywatela w wersji 2.0. Ale nie był to najszczęśliwszy start aplikacji. Wielu użytkowników miało problemy z jej użytkowaniem. Zaktualizowana aplikacja „zerowała” profil przez co znikały zapisane w niej dokumenty. Wyświetlała też komunikat o braku internetu pomimo dobrego zasięgu na urządzeniu.
Kłopoty dotyczyły głównie użytkowników iPhone’a. Ostrzeżenie dla nich pojawiło się ze strony Niebezpiecznika.
Chociaż Janusz Cieszyński udostępnił na Twitterze zrzut ekranu swojego telefonu informując przekonując, że u niego aplikacja mObywatel 2.0 działa, to także Centralny Ośrodek Informatyki informował o problemach z działaniem usługi. Winił za to duże zainteresowania aplikacją.
Nie był to najlepszy początek długo zapowiadanej innowacji.
Wcześniej pojawiły się niejasności dotyczące jednej z funkcji aplikacji mObywatel 2.0.
Źródło: compiterworld.pl