Wiele mówi się o równouprawnieniu i zrównywaniu szans na rynku pracy miedzy kobietami i mężczyznami. Nadal jednak to głównie kobiety zajmują się domem. Obciążające je obowiązki domowe czasem stanowią nawet dodatkowy etat. Teraz aplikacja ma pomóc zrozumieć te dysproporcja i pomóc z nimi walczyć.
W Hiszpanii uświadamianie dotyczące dysproporcji pomiędzy kobietami i mężczyznami w kwestii prac domowych oraz potrzebę równouprawnienia postanowiono przeprowadzić poprzez aplikację. W tym kraju jako w pierwszym w Europie zostały wprowadzone zwolnienia lekarskie z uwagi na dolegliwości menstruacyjne. Teraz pojawia się kolejny element mający poprawić sytuację kobiet w kraju.
Ángela Rodríguez, sekretarz stanu w hiszpańskim Ministerstwie ds. Równości powołując się na przeprowadzony sondaż wskazuje, ze pracami domowymi w dużo większej mierze zajmują się kobiety. Badanie Narodowego Instytutu Statystycznego z grudnia 2022 roku pokazało, że 45,9 proc. kobiet wykonuje większość prac związanych z organizacją życia codziennego, sprzątaniem czy gotowaniem. Takiej odpowiedzi udzieliło jedynie 14,9 proc. mężczyzn.
Aplikacja mobilna ma pokazać jak rzeczywiście wygląda podział obowiązków domowych.
Podziel obowiązki dzięki aplikacji
Rząd Hiszpanii stworzy specjalną aplikację, która ma zachęcić mężczyzn do większego angażowania się w obowiązki domowe. Aplikacja będzie liczyć, ile czasu każdy z domowników poświęca na nie czasu. Pozwoli to na lepsze zrozumienie dysproporcji między poszczególnymi osobami ze szczególnym uwzględnieniem ich płci.
Aplikacja będzie bezpłatna i ma być dostępna już latem 2023 r. Chętni będą mogli ją ściągnąć i zainstalować w urządzeniach. Nie wiadomo jak potoczą się losy dowolności instalowania aplikacji, bo hiszpański rząd nie wyklucza, że w ramach działań równościowych aplikacja w przyszłości może być obowiązkowa.
Na razie korzystanie z niej jest zależne od tego, czy dane osoby są zainteresowane bardziej sprawiedliwym podziałem obowiązków domowych. Zgodnie z zapewnieniami pomysłodawczyni aplikacji – Ángel Rodríguez pozwoli ona na wyraźne dostrzeżenia różnic w obowiązkach domowych miedzy dorosłymi, a także zaangażowanie w te działania dzieci.
Aplikacji jeszcze nie ma, a już jest krytykowana
Chociaż aplikacja jeszcze nie funkcjonuje i jest w fazie opracowywania i testów, to nie ustrzegła się głosów krytyki. Jednym z argumentów przeciwko aplikacji jest jej koszt, bo rząd Hiszpanii przeznaczył na nią 211 750 euro czyli prawie milion złotych. Jednak Hiszpania wyznaczyła sobie konkretny kierunek działań prorównościowych i na pewno projektów typu urlopy menstruacyjne czy ta aplikacja będzie jeszcze wiele.
Źródło: telepolis.pl