TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Andrzej Duda podpisał ustawę antyterrorystyczną

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał 21 czerwca nowelę tzw. Megaustawy, a 22 czerwca ustawę antyterrorystyczną. Kończy to proces legislacyjny obu aktów, mających ogromny wpływ na rynek telekomunikacyjny.

Pierwszy z aktów, ma na celu ułatwienie realizacji inwestycji telekomunikacyjnych poprzez zniesienie barier administracyjnych i zacznie obowiązywać 1 lipca br.
Drugi – wprowadzający między innymi obowiązek rejestracji kart pre-paid – w ciągu 7 dni od złożenia podpisu przez prezydenta, przy czym znowelizowane przepisy Prawa telekomunikacyjnego zaczną obowiązywać po 30 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw. Ma on zwiększyć bezpieczeństwo obywateli, podnieść efektywność działania polskiego systemu antyterrorystycznego oraz doprowadzić do lepszej koordynacji działań służb.
Ustawa zakłada, że głównym koordynatorem polityki antyterrorystycznej i osobą odpowiedzialną za zapobieganie zdarzeniom o charakterze terrorystycznym będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Minister spraw wewnętrznych i administracji będzie odpowiadał za przygotowanie do takich zdarzeń, reagowanie w przypadku ich wystąpienia oraz odtwarzanie zasobów przeznaczonych do reagowania na nie.
Składając swój podpis Prezydent wyraził zgodę na ustawę, która pozwala władzom na blokowanie systemów teleinformatycznych praktycznie bez sądu. Ustawa jest napisana w taki sposób, że teoretycznie wymaga udziału sądu. Znajduje się w niej jednak przepis, który pozwala na zablokowanie “systemu teleinformatycznego” na 5 dni, z jednoczesnym zwróceniem się do Sądu o blokadę. Nawet jeśli sąd nie wyda zgody, to blokada może być zastosowana przez 5 dni. Może o tym zdecydować szef ABW wspólnie z Prokuratorem Generalnym. 
 
Michal.Koch
Michal.Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...