TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

AI odkryła nowy materiał, który służy budowie baterii

Sztuczna inteligencja pomogła Microsoftowi na odkrycie nietypowego materiału, który posłuży do budowy baterii do smartfonów czy samochodów elektrycznych. Prace prowadzone były wraz z naukowcami z amerykańskiego Departamentu Energii. Chociaż to nie pierwsza informacja o tworzeniu nowych rozwiązań akumulatorowych, to w tym przypadku już zbudowano działający prototyp baterii.

Niedawno pojawiły się informacje o tym, że przyszłością technologii akumulatorów mogą być baterie kwantowe. Pracują nad tym naukowcy Yuanbo Chen i Yoshihiko Hasegawa z Wydziału Inżynierii Informacji i Komunikacji Uniwersytetu Tokijskiego.

Microsoft opracował nowe tworzywo dla baterii

Prace nad nową baterią podjęła też firma Microsoft we współpracy z naukowcami z amerykańskiego Departamentu Energii. Wykorzystano w niej sztuczną inteligencję i wielkoskalowe obliczenia w chmurze. Dzięki nim przyspieszono poszukiwania nowych materiałów do wykorzystania w akumulatorach.

Efektem prowadzonych badań jest nowy rodzaj elektrolitu w stanie stałym. Jego wykorzystanie w budowie akumulatorów pozwoli na zmniejszenie prawdopodobieństwa zapłonu niż ma to miejsce w przypadku obecnych akumulatorów litowo-jonowych.

Nowy akumulator nie potrzebuje też tyle litu, co dzisiejsze rozwiązania. To przy coraz trudniejszym jego wydobyciu i wyższej cenie jest lepszym rozwiązaniem.

AI przyspiesza pracę

Oparta na AI współpraca między firmą Microsoft a Pacific Northwest National Laboratory (PNNL; będącego laboratorium amerykańskiego Departamentu Energii zaowocowała) przyspieszyła proces odkrycia nowego materiału.

Naukowcy zapytali AI o materiały do akumulatorów zużywające mniej litu. W odpowiedzi uzyskali aż 32,6 milionów różnych kandydatów. Później zadanie sztucznej inteligencji polegało na zbadaniu, który z nich będzie wystarczająco stabilny, aby można go było wykorzystać do produkcji akumulatorów. Pozostało 23 kandydatów, a pięciu z nich było już wcześniej znanymi minerałami.

Cała praca trwała 80 godzin, co jest tempem niemożliwym do osiągnięcia bez wykorzystania AI.

–  Najważniejszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest szybkość, z jaką dotarliśmy do nowego pomysłu, nowego materiału. Jeśli widzimy takie przyspieszenie, obstawiam, że to sposób przyszłości na szukanie tego rodzaju materiałów – powiedział Karl Mueller, chemik fizyczny i dyrektor biura rozwoju programów w PNNL.

Same badania to dopiero początek. Opracowany materiał został już wykorzystany do budowy baterii prototypowej i wiadomo, że działa. Teraz naukowcy musza odpowiedzieć na pytanie, czyh nowe rozwiązanie jest opłacalne jako alternatywa dla tradycyjnych akumulatorów litowo-jonowych.

Źródło: komputerswiat.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...