Sztuczna inteligencja pomogła Microsoftowi na odkrycie nietypowego materiału, który posłuży do budowy baterii do smartfonów czy samochodów elektrycznych. Prace prowadzone były wraz z naukowcami z amerykańskiego Departamentu Energii. Chociaż to nie pierwsza informacja o tworzeniu nowych rozwiązań akumulatorowych, to w tym przypadku już zbudowano działający prototyp baterii.
Niedawno pojawiły się informacje o tym, że przyszłością technologii akumulatorów mogą być baterie kwantowe. Pracują nad tym naukowcy Yuanbo Chen i Yoshihiko Hasegawa z Wydziału Inżynierii Informacji i Komunikacji Uniwersytetu Tokijskiego.
Microsoft opracował nowe tworzywo dla baterii
Prace nad nową baterią podjęła też firma Microsoft we współpracy z naukowcami z amerykańskiego Departamentu Energii. Wykorzystano w niej sztuczną inteligencję i wielkoskalowe obliczenia w chmurze. Dzięki nim przyspieszono poszukiwania nowych materiałów do wykorzystania w akumulatorach.
Efektem prowadzonych badań jest nowy rodzaj elektrolitu w stanie stałym. Jego wykorzystanie w budowie akumulatorów pozwoli na zmniejszenie prawdopodobieństwa zapłonu niż ma to miejsce w przypadku obecnych akumulatorów litowo-jonowych.
Nowy akumulator nie potrzebuje też tyle litu, co dzisiejsze rozwiązania. To przy coraz trudniejszym jego wydobyciu i wyższej cenie jest lepszym rozwiązaniem.
AI przyspiesza pracę
Oparta na AI współpraca między firmą Microsoft a Pacific Northwest National Laboratory (PNNL; będącego laboratorium amerykańskiego Departamentu Energii zaowocowała) przyspieszyła proces odkrycia nowego materiału.
Naukowcy zapytali AI o materiały do akumulatorów zużywające mniej litu. W odpowiedzi uzyskali aż 32,6 milionów różnych kandydatów. Później zadanie sztucznej inteligencji polegało na zbadaniu, który z nich będzie wystarczająco stabilny, aby można go było wykorzystać do produkcji akumulatorów. Pozostało 23 kandydatów, a pięciu z nich było już wcześniej znanymi minerałami.
Cała praca trwała 80 godzin, co jest tempem niemożliwym do osiągnięcia bez wykorzystania AI.
– Najważniejszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest szybkość, z jaką dotarliśmy do nowego pomysłu, nowego materiału. Jeśli widzimy takie przyspieszenie, obstawiam, że to sposób przyszłości na szukanie tego rodzaju materiałów – powiedział Karl Mueller, chemik fizyczny i dyrektor biura rozwoju programów w PNNL.
Same badania to dopiero początek. Opracowany materiał został już wykorzystany do budowy baterii prototypowej i wiadomo, że działa. Teraz naukowcy musza odpowiedzieć na pytanie, czyh nowe rozwiązanie jest opłacalne jako alternatywa dla tradycyjnych akumulatorów litowo-jonowych.
Źródło: komputerswiat.pl