TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

AI od Google pozwoli rozmawiać ze zdjęciami

Google wyposaża w rozwiązania sztucznej inteligencji kolejne swoje produkty. Wyszukiwarka w Zdjęciach Google również ma zmienić oblicze dzięki Gemini. Pozwoli to na swego rodzaju rozmowę ze zdjęciami i stworzenie w ten sposób nowej jakości.

Google I/O 2024 było momentem, w którym firma zaprezentowała swoje plany na przyszłość oparte głównie na sztucznej inteligencji. Już w 2023 r. zaprezentowano duży model językowy i chatbota o nazwie Gemini. Teraz pojawiają się rozwiązania wykorzystujące dotychczasowe technologie i wprowadzające kolejne funkcje.

Jedną z nich jest  „AI Overviews” w wyszukiwarce Google.

Tym razem sztuczna inteligencja wkracza do Zdjęć Google w chmurze. Ma to zmienić sposób wyszukiwania zdjęć i pozwolić na zadawanie im konkretnych pytań.

Ask Photos nowa funkcja od Google

Połączenie chmury Zdjęcia Google z Gemini umożliwi zadawanie pytań dotyczących fotografii. Jej nazwa – Ask Photos – sugeruje, że ze zdjęciami będzie można w pewien sposób rozmawiać.

Przykładem podawanym przez Google jest szukanie swojego samochodu wraz z numerem rejestracyjnym na zdjęciach. Obecnie po uruchomieniu aplikacji Zdjęcia trzeba wpisać hasło „tablice rejestracyjne”. Potem następuje mozolne przeglądanie zdjęć w poszukiwaniu właściwego.

Nowa funkcja uprości proces, co też opiera się na jej intuicji. Po wpisaniu hasła „przypomnij mi numer rejestracyjny mojego samochodu”, samodzielnie ma przejrzeć znajdujące się w chmurze zdjęcia i udzielić odpowiedzi.

Podawany przez firmę przykład nie wydaje się najlepszym do zastosowania w tym wypadku. Jednak każdy użytkownik będzie mógł sam przetestować, w jakich sytuacjach Gemini ułatwia przeszukiwanie zdjęć. Zgodnie z zapowiedziami Google taką możliwość będzie miał już latem tego roku. Prawdopodobnie jednak jedynie pod warunkiem, że mieszka w USA. Pozostałym przyjdzie poczekać dłużej.

Źródło: benchmark

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...