TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

AGH z siecią 5G jakiej nie mają operatorzy

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie uruchomiła własną sieć 5G. Pozwolenie radiowe niezbędne do takich działań uzyskała od UKE. Teraz będzie testować rozwiązania sieciowe  w nowoczesnych technologiach.

– Sieć 5G w AGH pozwoli nam z wyprzedzaniem przeprowadzać szereg testów, badań i analiz istotnych zarówno z punktu widzenia operatora, jak i użytkownika końcowego – typu opóźnienie transmisji danych, szybkość przesyłanych informacji, możliwość wykorzystania algorytmów sztucznej inteligencji czy łączność między urządzeniami – wyjaśnia prof. Jerzy Lis, rektor AGH.

Prof. Jerzy Lis zauważa, że najbliższa przyszłość to powszechne wdrożenie 5G w krajowych sieciach operatorskich. Oznacza to rozwój usług, które na razie są niedostępne. Kolejnym skutkiem będzie tworzenie prywatnych sieci 5G przez firmy oraz jednostki samorządowe.

5G na AGH

Uczelnia stworzyła w ramach działań związanych z siecią 5G cztery laboratoria zlokalizowane w Instytucie Telekomunikacji na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji. Są to:
– Laboratorium sieci 5G,
– Laboratorium symulatorów i aparatury pomiarowej,
– Laboratorium otoczenia sieci 5G w zakresie badań IoT,
– Laboratorium otoczenia sieci 5G w zakresie badań multimediów.

Każde z laboratoriów przystosowane jest do świadczenia szeregu usług związanych z sieciami 5G.Uczelnia w tym celu zakupiła tysiąc urządzeń związanych z techniką 5G. Umożliwiło to stworzenie kilkudziesięciu różnych stanowisk laboratoryjnych. Uczelnia posiada dostępu do sieci szkieletowej i dostępowej 5G, programowalnych urządzeń radiowych, centrum przechowywania i przetwarzania danych, sieci 5G typu OpenRAN, rozmaitych terminali klienckich 5G czy generatorów ruchu. Pozwoli jej to prowadzić badania naukowe w tym zakresie.

–  Dzięki wdrożeniu tak rozbudowanych stanowisk badawczych jesteśmy w stanie świadczyć także usługi komercyjne związane z dostępem do profesjonalnej aparatury diagnostycznej, komór tłumiących sygnały radiowe czy przestrzeni wirtualnej, a także urządzeń pozwalających na wykonywanie pomiarów obiektywnych, jakościowych i wydajnościowych sieci 5G – zapewnia prof. Marek Natkaniec z Instytutu Telekomunikacji AGH.

5G uruchomione na falach milimetrowych do badania IoT

Jednostki, które biorą udział w projekcie, połączono tzw. rdzeniem sieci 5G. Wykorzystywana sieć międzyregionalna pracuje w architekturze 5G Standalone (SA). Pozwala jej to działań niezależnie od wcześniejszych generacji sieci komórkowych.

Sieć uruchomiona w AGH to możliwość wydzielanie zasobów dla poszczególnych osób lub usług w oparciu o tzw. plastrowanie sieci (network slicing). Będzie to miało znaczenie w przemyśle i biznesie, dlatego już teraz AGH bada to rozwiązanie.

Uczelnia uruchomiła też sieć 5G na falach milimetrowych (26 GHz). To z kolei pozwoli na prototypowanie oraz testowanie nowych usług związanych m.in. z:
– precyzyjną lokalizacją,
– dostępem do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości,
– sterowaniem robotami przemysłowymi,
– innych usług wymagających uzyskania bardzo dużych przepływności.

W AGH zainstalowany został serwer UPF (User Plane Function). Umożliwia zmniejszenie opóźnień reakcji systemu nawet do 1 ms. To dużo lepsza sytuacji niż w typowych sieciach 5G, które mają opóźnienia na poziomie 5 ms.

Projekt 5G działa w ramach konsorcjum

Uruchomienie sieci 5G w Akademii Górniczo-Hutniczej to efekt projektu „Krajowe laboratorium sieci i usług 5G wraz z otoczeniem: PL-5G”. Celem było zbudowanie infrastruktury badawczej dla prowadzenia praktycznych badań dotyczących technologii i usług 5G. Projekt realizowano w konsorcjum z Politechniką Warszawską, Instytutem Łączności – Państwowym Instytutem Badawczym, Politechniką Wrocławską, Politechniką Gdańską oraz Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN – Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Jego budżet to prawie 225 mln zł. AGH posiadała 25 mln zł.

AGJ jako jedyna w konsorcjum uruchomiła także osiem nadajników sieci 5G wewnątrz budynku. Pozwoli jej to prowadzić badania naukowe związane z optymalizacją przełączania międzykomórkowego. Będzie mogła także realizować eksperymenty niezależnie od warunków pogodowych.

Pozwolenie na użytkowanie sieci 5G dla konsorcjum Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał do 2028 r.

Źródło: telepolis.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...