Meta – właścicielka Facebooka została oskarżona o udostępnienie firmie Cambridge Analytica danych swoich użytkowników. Teraz za rozwiązanie pozwu zbiorowego firma zgodziła się zapłacić 725 mln dolarów.
Cambridge Analytica – nieistniejąca już brytyjska firma doradztwa politycznego prowadziła działania na rzecz kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa w 2016 roku. Dla targetowania i profilowania wyborców pozyskała dane 87 milionów kont użytkowników Facebooka. Ujawniono to w 2018 roku.
Skutkiem tego skandalu z Cambridge Analytica było m.in przesłuchanie w Kongresie USA szefa Meta, Marka Zuckerberga. Spowodowało to też baczniejsze przyglądanie się temu, w jaki sposób Meta traktuje prywatność użytkowników.
Od tamtego czasu użytkownicy czujący się poszkodowani chcieli wyjaśnienia sprawy i poniesienia konsekwencji przez Facebooka. Firma miała użytkowników wprowadzić w błąd. Myśleli oni, ze mogą zachować kontrolę nad danymi osobowymi. Tymczasem udostępniała te dane tysiącom osób z zewnątrz.
Po ogłoszeniu ugody prawnicy powodów nazwali ją największą jaką kiedykolwiek osiągnięto w pozwie zbiorowym dotyczącym prywatności danych w USA. Oferowana kwota jest też największą, jaką Meta kiedykolwiek zapłaciła za rozwiązanie pozwu zbiorowego.
Chociaż została zawarta ugoda i Meta zgodziła się wypłacić odszkodowanie w wysokości 725 mln dolarów, to nie przyznała się do winy. Stwierdziła jedynie, że taka ugoda była w interesie społeczności oraz akcjonariuszy. Ugoda podlega zatwierdzeniu przez sędziego federalnego w San Francisco.
W ciągu ostatnich trzech lat zmieniliśmy nasze podejście do prywatności i wdrożyliśmy kompleksowy program ochrony prywatności – napisała w oświadczeniu Meta.
Źródło: businessinsider.com