Tylko 44 proc. osób w Polsce posiada co najmniej podstawowe umiejętności cyfrowe. Jest to jeden z najgorszych wyników w Unii Europejskiej. By poprawić sytuację Ministerstwo Cyfryzacji i Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłosiły pięć nowych konkursów na dofinansowanie szkoleń. Mają one podnieść kompetencje cyfrowe Polek i Polaków.
W czasach, gdy technologię rozwijają się bardzo szybko i wkraczają w kolejne obszary życia, brak kompetencji cyfrowych jest poważną przeszkodą na drodze do pełni korzystania z tych możliwości. Utrudnia to chociażby używanie ułatwienia, jakim są usługi online bankowe czy urzędowe.
– Obecnie coraz więcej aspektów życia codziennego, od bankowości, przez zakupy, aż po załatwianie spraw urzędowych, przenosi się do sfery online. Niedostateczna znajomość technologii cyfrowych może prowadzić do wykluczenia z tych podstawowych obszarów, co ma poważne konsekwencje dla Polaków – mów Paweł Olszewski, wiceminister cyfryzacji.
Dlatego Ministerstwo Cyfryzacji i Centrum Projektów Polska Cyfrowa stworzyło program pięciu nowych konkursów na dofinansowanie szkoleń podnoszących kompetencje cyfrowe. Są one współfinansowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy. Łączną wartość wsparcia do prawie 400 mln zł.
Dla kogo przeznaczone są szkolenia?
Szkolenia skierowane są do:
– osób wykluczonych cyfrowo (budżet: 93 775 142,18 zł),
– nauczycieli i nauczycielek wychowania przedszkolnego (budżet: 112 871 449,23),
– nauczycieli i nauczycielek szkół podstawowych i ponadpodstawowych ( budżet: 25 517 822,39),
– obywateli i obywatelek – nauka korzystania z usług internetowych, załatwiania spraw urzędowych online, obsługi komputera oraz bezpiecznego korzystania z internetu (budżet: 95 635 234,19 zł)
– urzędników i urzędniczek (budżet: 62 721 768,77).
Każdy z tych programów ma odpowiadać na specyficzne potrzeby edukacyjne i umiejętnościowe różnych grup odbiorców. Nabór trwa od 28.06.2024 r. do 14.08.2024 r.
Wnioski składać mogą:
– organizacje pozarządowe,
– jednostki samorządu terytorialnego,
– instytucje prowadzące działalność edukacyjną lub kulturalną,
– szkoły wyższe.
Podmioty, które zainteresowane są szkoleniami, mogą tworzyć partnerstwa dla wspólnej ich realizacji.
– W dzisiejszych czasach umiejętności cyfrowe są nieodzowne. Bez względu na to, czy jesteśmy nauczycielami, urzędnikami, czy obywatelami korzystającymi z usług internetowych, musimy umieć sprawnie i bezpiecznie poruszać się w świecie technologii. Chcemy, aby każdy miał równy dostęp do wiedzy i umiejętności, które umożliwiają pełne uczestnictwo w nowoczesnym społeczeństwie. Inwestycje w technologię to inwestycje w przyszłość naszego kraju – zapewnia Krzysztof Gawkowski, wicepremier minister cyfryzacji.
Źródło: gov.pl