TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Prokuratorzy szkolą się z  piractwa IPTV i sharingu

300 prokuratorów z całej Polski zapoznało się z kwestiami piractwa IPTV i sharingu w ramach szkolenia przygotowanego przez antypirackie Stowarzyszenie Sygnał. Przedstawiono techniczne aspekty zwalczania przestępstw związanych z nielegalnym streamingiem i sharingiem. Organizacja przeprowadziła badania, z których wynika, że w naszym kraju rocznie dochodzi do 6,1 mln przypadków nielegalnej dystrybucji treści.

Stowarzyszenie Sygnał jest partnerem w tworzeniu szkoleń wraz z Departament do Spraw Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej. Szkolenia dla prokuratorów obejmują zagadnienia takie jak:
– techniczne aspekty organizowania przestępczości związanej ze streamingiem,
– techniczne aspekty organizowania przestępczości związanej z sharingiem czyli dzieleniem się uprawnieniami na dekoderach satelitarnych,
– IPTV,
– przegląd narzędzi stosowanych w ramach OSINTu,
– metody wyliczenia szkody,
– najnowsze orzecznictwo i przegląd najciekawszych spraw.

Szkolenia są jednym z elementów przygotowujących do planowanego wdrożeniem wytycznych w zakresie prowadzenia spraw w obszarze streamingu.

– Od lat staramy się wspierać organy ścigania swoją wiedzą ekspercką w zakresie naruszeń praw do treści audiowizualnych online, co przekłada się na skuteczność i sprawność prowadzonych postępowań. W zeszłym roku zrealizowaliśmy ogólnopolski cykl szkolenia dla funkcjonariuszy policji specjalizujących się w zagadnieniach związanych z kradzieżą treści audiowizualnych w internecie. Jednym z naszych priorytetów na 2024 rok jest wzmocnienie współpracy z Prokuraturą Krajową, ale także Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury – zapewniła Teresa Wierzbowska, prezeska Stowarzyszenia Sygnał.

Skala piractwa w Polsce

W roku 2024  może nastąpić przełom w standaryzacji mechanizmów ochrony własności intelektualnej w Europie. Wzrasta świadomość wartości praw autorskich. To przekłada się na wdrażanie coraz bardziej zaawansowanych mechanizmów reagowania na nielegalną dystrybucję treści w internecie.

Komisja Europejska wydała w tym temacie rekomendacje i w 2024 r. będzie badane ich stosowanie. Ma to prowadzić do wprowadzenia skutecznych rozwiązań. Stowarzyszenie Sygnał postanowiło uchwycić kluczowe kwestia, które bada KE. Wnioski umieściło w raporcie.

W okresie od września 2022 roku do sierpnia 2023 rok odnotowano 6,1 miliona przypadków nielegalnej dystrybucji treści audiowizualnych. Dotyczyło to głownie VOD. Przekłada się to na nielegalną dystrybucję każdego materiału ponad 3600 razy rocznie, czyli 10 razy dziennie.

Według oceny Stowarzyszenia Sygnał mechanizmy zgłaszania naruszeń nie są w pełni efektywne. Około 34 proc. Zgłoszeń to tzw. „zgłoszenia iluzoryczne”. Treści pomimo ich usunięcia ze zgłaszanego miejsca, pojawiają się w nich ponownie.

Jeśli zaś idzie o naruszenia praw dystrybucji wydarzeń na żywo, to aż 94 proc. zgłoszeń nie przynosiło żadnego rezultatu. Tylko 5 proc. tego typu zgłoszeń skierowanych do serwisów pirackich było rozpatrywanych w ciągu 30 minut od ich przekazania. Jest to poważne wyzwanie dla skutecznego zwalczania nielegalnej dystrybucji treści audiowizualnych w czasie rzeczywistym.

Stowarzyszenie Sygnał ocenia, że w związku z tym w Polsce jest wiele jeszcze do zrobienia w celu ochrony przed działaniami pirackimi. Przede wszystkim sporo pracy trzeba wykonać, by dostosować realia do wdrażanych w Europie mechanizmów live blocking. To blokowanie dostępu do nielegalnych transmisji w trybie natychmiastowym, czyli w czasie do 30 minut. Takie rozwiązania wprowadzono już we Włoszech czy Hiszpanii, ale Polska wciąż ma z tym problem. Sprawa dotyczy chociażby nielegalnych transmisji wydarzeń sportowych.

Obecna sytuacja rozpowszechnienia stremingu sprawia, że piractwo jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Wciąż powstają nowe strony internetowe, które przypominają legalnie działających operatorów, ale takimi nie są. Oferują dostęp do kanałów telewizyjnych, transmisji sportowych i produkcji wideo na żądanie przekierowując treści z różnych platform.

Całkowite wyeliminowanie piractwa wydaje się niemożliwe. Także dlatego, że w sklepie Google Play na Android TV znaleźć można wiele aplikacji, które służą do odtwarzania nielegalnych list m3u. jednak fakt, że walka z tym jest trudna nie oznacza, że nie należy jej podjąć.

Źródło: Stowarzyszenie Sygnał, Wirtualne Media

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze