Raport Ofcom Connected Nations pokazuje, że w Wielkiej Brytanii 57 procent domów ma dostęp do światłowodu. W porównaniu z rokiem 2022 jest to wzrost o 15 punktów procentowych.
Opublikowany niedawno raport Ofcom Connected Nations wskazuje, że w Wielkiej Brytanii rekordowo 17 milionów domów ma dostęp do szerokopasmowego łącza światłowodowego.
Pełnym łączem światłowodowym określa się wykorzystanie światłowodu na całej długości drogi do domu. Musi być ono niezawodne, a jest bardziej odporne niż połączenie miedziane. Ofcom wskazuje, że operatorzy świadczący usługi za pośrednictwem światłowodu doświadczają mniejszej liczby usterek w sieciach niż ci, którzy korzystają z kabli miedzianych.
– W zeszłym roku nastąpił dalszy spadek liczby domów i firm, które nie miały dostępu do „przyzwoitego” łącza szerokopasmowego, zmniejszając się o ponad jedną czwartą (27 proc.) do 61 000 lokali. Szacujemy, że do przyszłego roku około 11 000 z nich zostanie podłączonych za pośrednictwem programów finansowanych ze środków publicznych, co oznacza dalszy postęp w miarę zwiększania się dostępu kraju do sieci – analizuje sytuację Lindsey Fussell, dyrektor grupy ds. sieci i komunikacji Ofcom.
Oczywiście dostęp danego punktu do internetu światłowodowego nie musi oznaczać, że jest on wykorzystywany. Skorzystało z niego 28 proc. domów i firm co oznacza 4,6 miliona lokali. Zauważalne są różnice między obszarami miejskimi i wiejskimi. Na tych drugich poziom wykorzystywania takiego dostępu wynosi 49 proc., a na obszarach miejskich jest to 25 proc.
Coraz więcej domów w Wielkiej Brytanii korzysta także z satelitarnego łącza szerokopasmowego. Już 42 tysiące klientów, którzy podłączeni są do usługi satelitarnej Starlink. Rok wcześniej było to 13 tysięcy. Znajdowały się głównie na obszarach wiejskich.
Wielka Brytania a Polska
Raport Ofcom Connected Nations pokazuje wzrost podłączonych domostw od 2022 r. o 15 punktów procentowych. Obecnie 17 milionów domów podłączonych do internetu szerokopasmowego to 57 proc. wszystkich w Wielkiej Brytanii.
W Polsce dane procentowe są dużo bardziej pozytywne.
Źródło: Wirtualne Media