TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Odrobina dziegciu w beczce nowych technologii

Technologie telekomunikacyjne w Polsce rozwijają się. Mamy więcej światłowodów, szansę na realne 5G i coraz mniej dystansu, do którego namawia Jacek Kosiorek, ekspert Związku Telewizji Kablowych i wiceprezes zarządu Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej.

Wierzy pan w światłowód?

Jacek Kosiorek: Tak, ale w kontekście czysto marketingowym. To słowo, na którym obecnie buduje się sprzedaż usług. Klient jest nim czasem wręcz zaślepiony i nie patrzy szerzej na ten temat. W praktyce połączenie światłowodowe bardzo dobrze sprawdza się w domkach jednorodzinnych, a szerzej patrząc, wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z rzadszą zabudową. Jest szybkie, ma dużą przepustowość, a odległość od urządzenia brzegowego w serwerowni do odbiorcy może być praktycznie nieograniczona.

Ale?

Jacek Kosiorek: Przytoczę tu wypowiedź jednego ze słuchaczy na panelu szkoleniowym, jaki prowadziłem na EXPO w Warszawie. Kiedy omówiłem trzy kable, jakie obecnie trzeba kłaść w budynku wielorodzinnym (między punktem styku dla operatorów na poziomie minus jeden lob zero, a lokalem), jeden ze słuchaczy zapytał dlaczego i po są te kable, skoro wystarczy mieć jedynie światłowód. Odpowiedziałem wtedy, że światłowód jest przereklamowany.

Dlaczego?

Jacek Kosiorek: Ponieważ musimy doliczyć do rachunku za energię elektryczną około pięciu złotych i przerzucić ten koszt na klienta. Proszę pamiętać, że bramka światłowodowa zużywa zazwyczaj około 5W mocy na godzinę i to niezależnie od tego czy pracuje czy nie. 5 W x 24 godziny x 30 dni daje nam miesięcznie około 3,6 kWh. Może to stosunkowo niewielki koszt przy opłacie około 80 – 180 zł za usługi dostępu do internetu lub i telewizji, ale jest całkowicie realny. Do tej pory koszty te ponosił operator montując odbiornik światłowodowy dla danej klatki schodowej i poprzez własny licznik płacąc za prąd administracji budynku lub zakładowi energetycznemu. Przy przejściu na światłowód wszystkich 17,5 miliona gospodarstw domowych w Polsce robi to kolosalną różnicę. Zrobiłem w tym zakresie wyliczenia wskazujące, że może to spowodować zwiększenie zużycia energii o około 63 MW miesięcznie.

Chodzi tylko o pieniądze?

Jacek Kosiorek: Głównie, choć kolejna kwestią jest pytanie: Czym różni się 1 Gb/s przy przesyłaniu światłowodem, skrętką lub kablem koncentrycznym w budynku wielorodzinnym między punktem styku a szafką teletechniczną w mieszkaniu? Niczym, poza wspomnianą dodatkową opłatą za prąd oraz za bramkę światłowodową w mieszkaniu. Oczywiście można się pochylić nad tematem opóźnienia i prowadzić dyskusję czy opóźnienie na poziomie 1-5 jest lepsze od 15-30 ms.

Czy w takim razie operatorzy telekomunikacyjni powinni myśleć z większymi nadziejami o technologii 5G?

Jacek Kosiorek: 5G to oczywiście kolejny krok w rozwoju bezprzewodowego przesyłania internetu. Wbrew pozorom Polska przoduje w tym zakresie w Europie i to znacznie wyprzedzając następne kraje na liście. Niemniej jednak to dopiero początek. Na razie wykorzystujemy w tej technologii jedynie kilka częstotliwości, gdzie pasma pokryciowe 700 i 800 MHz (na duże odległości) wspierają bardzo mocno ilość pasm do przesyłania internetu. 5G już jednak funkcjonuje. Docelowe przyszłość to pasmo 26 GHz, czyli ponad 1 Gb/s do urządzenia końcowego.

Ale?

Jacek Kosiorek: Nie ma internetu, w tym także 5G, bez światłowodu. Do anten pasma 26 GHz trzeba doprowadzić światłowód i zasilanie. Ponadto zasięg skuteczny w tym paśmie to zaledwie około 150 do 170 m, czyli co druga latarnia w mieście jako punkt dostępowy. Na razie operatorzy po prostu nie mają pieniędzy by to wprowadzić. Podkreślmy też, że 5G w tym najszybszym paśmie dotyczy miast i trzech dróg przez Polskę: Kraków – Warszawa – Gdańsk i, z tego co pamiętam, Lublin – Warszawa – Białystok. Myślimy o autonomicznym transporcie? Tu lekkie sprostowanie. Jeden samochód autonomiczny produkuje około 40 TB danych dziennie, czyli potrzebna jest transmisja do i od pojazdu autonomicznego na poziomie około 3,2 – 3,6 Gb/s w obie strony i to niezakłócona, do tego z minimalnymi opóźnieniami, tak aby dane zbierane z czujników i kamer dało się obrobić w centrach przeliczeniowych i odesłać do pojazdu, tak aby był w stanie poruszyć się o kolejne kilka metrów. Im większa prędkość poruszania tym większa ilość danych zbieranych obrabianych w samym pojeździe i poza nim.

Czy to jest na razie nieosiągalne?

Jacek Kosiorek: Tak. Przy obecnych prędkościach internetu jeden samochód autonomiczny poruszający się w mieście wysysałby internet z całego rejonu ulic, w którym się przemieszcza. Zgadzam się tu z wypowiedzią Ministra Cyfryzacji, który stwierdził, że dużo łatwiej będzie zapanować nad ruchem autonomicznych dronów osobowych lub towarowych niż nad autonomicznymi pojazdami poruszającymi się po drogach. Po prostu w przestrzeni powietrznej jest mniej przeszkód, łatwiej też pokonać podobny dystans zachowując przepisy ruchu lotniczego i korytarze powietrzne.

Podsumowując; nie ma 5G bez światłowodów i mamy jeszcze sporo do zrobienia w tej kwestii. Otwarte pozostaje pytanie czy starczy operatorom pieniędzy do montażu anten 5G (i kolejnych generacji), które powinny trafić na co drugą latarnię w mieście by umożliwić rzeczywisty skok technologiczny. Na chwilę obecną trudno nawet szacować ile takie usługi musiałyby kosztować.

Jacek Kosiorek jest właścicielem Firmy KOMAX. Od końca lat 80 zajmuje się systemami telewizyjnymi oraz telekomunikacyjnymi w tym telewizji kablowej, FTTH i TV-sat. W latach lat 90 pracował w Telewizji Kablowej Elektrim TV w Warszawie i nieprzerwanie do lat obecnych współpracuje z operatorami telekomunikacyjnymi. Od 2000 roku jest właścicielem Firmy KOMAX i prezesem firmy KOMAX.NET Sp. z o.o. Firma KOMAX zajmuje się projektowaniem, budową, serwisem oraz instalacjami sieci kablowych, głównie na terenie centralnej Polski, w tym nowymi technologiami FTTH. Jest wiceprezesem zarządu Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej i przewodniczącym Grupy Roboczej PIRC ds. instalacji teletechnicznych oraz współautorem nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Poz. 1289), nad którym PIRC pracowała przez dwa lata, i które weszło w życie 23.02.2013 r.

Zapraszamy także do lektury polemicznej wypowiedzi jednego z operatorów:

Marek Nowak
Marek Nowak
Redaktor naczelny ISPortal, wcześniej związany między innymi z miesięcznikiem Mobile Internet. Artykuły dotyczące nowych technologii publikował także w portalu Trojmiasto.pl. Po godzinach tworzy opowiadania science-fiction, które ukazały się w kilku już pismach literackich (Nowa Fantastyka, Epea, QFant).

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze