TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Otwarte dane a ekologia

Na stronach rządowych pojawiają się wciąż informacje o tym, jak być bardziej eko. Do takich działań mają zachęcić prezentowane propozycje z przeszłości oraz obecne rozwiązania. W działaniach ekologicznych mają wspierać nas otwarte dane.

Śmieci jako surowce

Zdajemy sobie sprawę z tego, że każdego dnia każdy z nas produkuje śmieci. Wymagają one segregowania. Wielu z nas nadal nie wie, w jaki sposób to robić. Nie wiemy także co robić z drobnymi elementami elektronicznymi czy ze zużytymi bateriami czy żarówkami. Wtedy warto sprawdzić, gdzie w mieście znajdują się punkty, które przyjmują elektroodpady. Miasta tworzą już takie listy. Przykładem jest Kołobrzeg, w którym udostępniono dane na temat miejskich stacji minielektroodpadów. Ale wraz z otwieraniem danych takie informacje pojawiać będą się w kolejnych miastach. A to na pewno ułatwi segregowanie.

Oszczędzanie światła modne nie od dziś

W powojennej Warszawie pojawiały się ulotki i plakaty promujące oszczędzanie światła. Dzisiaj znaleźć można je chociażby w portalu Kronik@. Dzięki temu przekonamy się, że temat oszczędzania energii elektrycznej – tak istotny dzisiaj, nie jest w Polsce czymś nowym. Warto czerpać porady z przeszłości, by lepiej zadbać o przyszłość.

Otwarte Dane i KRONIK@

Otwarte dane posegregowane na różne kategorie można znaleźć na portalu dane.gov.pl. 28 tysięcy danych pogrupowano w kategoriach takich jak transport, środowisko czy kultura. Dostarczyło je ponad 200 dostawców. To także źródło ponad 450 API dostępnych do bezpłatnego wykorzystania w aplikacjach czy serwisach internetowych.

Kolejnym źródłem danych – tym razem z obszaru historii – jest portal kronika.gov.pl. Znaleźć można tam fotografie, ciekawe dokumenty archiwalne i artykuły naukowe. W sumie ponad 15,5 miliona obiektów kultury i nauki, podzielonych na 49 kategorii. Udostępniane są na otwartych licencjach, co pozwala je wykorzystywać we własnych projektach.

Nie trzeba przeszukiwać archiwum i drukować materiałów, by mieć do nich dostęp. Do również kro w kierunku bardziej ekologicznego podejścia do informacji.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze