TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Tańsze  data center dzięki kompensacji mocy biernej

Firmy i organizacje, które opierają funkcjonowanie swojej infrastruktury informatycznej na swoich data center, zmagają się coraz bardziej z rosnącymi kosztami energii elektrycznej. Kompensacja mocy biernej może stanowić rozwiązanie ich problemów. Trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób wykorzystać to rozwiązanie do obniżenia kosztów energii elektrycznej.

Niektórzy przedsiębiorcy obawiają się migracji do chmury, dlatego opierają systemy teleinformatyczne o własne data center. Niestety w tym wypadku muszą liczyć się z wciąż rosnącymi kosztami energii elektrycznej. Jeśli te nie nakłonią ich do skorzystania z rozwiązań chmurowych, będą musieli szukać oszczędności w inny sposób.

Sposobami są aktualizacja sprzętów, wyłączanie niepotrzebnych urządzeń lub korzystanie z rozwiązań chmurowych jedynie w części – tzw. wdrożenie chmury hybrydowej. Jednak można zainteresować się kompensacją mocy biernej. Polega ona na identyfikowaniu źródła takiej mocy i znalezieniu rozwiązania ją kompensującego.

Warto sięgnąć po usługi firm, które posiadają praktykę w budowie i wdrażaniu instalacji do kompensacji mocy biernej. Najczęściej stosowane są baterie kondensatorów oraz klasyczne dławiki. Rynek oferuje coraz więcej inteligentnych i aktywnych kompensatorów oraz filtrów harmonicznych. Mają one znacznie większą wydajność, a ich sprawność sięga nawet 97 proc. to pozwala prawie całkowicie znieść opłaty za ponadumowny pobór energii biernej indukowanej oraz rozliczanie energii biernej pojemnościowej.

Dzięki zainstalowaniu systemu kompensacji mocy biernej możliwa będzie likwidacja ponadnormatywnych poborów mocy biernej. A za tym idzie obniżenie rachunków za energię elektryczną. System pozwala także na ustabilizowanie i zabezpieczenie własnego systemu energetycznego.

Źródło: Computerworld.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze