Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, od początku 2024 roku korzystanie z KSeF będzie obowiązkowe. Jednak obecnie jedynie 17 proc. przedsiębiorstw w kraju korzysta z e-faktur. 11 proc. planuje wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów z uwagi na zbliżający się jego obowiązek. Czy wszyscy zdążą ze zmianą fakturowania do 2024 roku?
66 proc. firm w Polsce nadal korzysta w faktur papierowych. 17 proc. wystawia jedynie faktury elektroniczne.
48 proc. firm korzysta z elektronicznego obiegu faktur, a 11 proc. planuje jego wdrożenie z uwagi na zbliżający się obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).
To dane z raportu WEBCON „Rewolucja w fakturowaniu: czy polskie firmy są gotowe na KSeF?”.
– Postępująca cyfryzacja nie dotarła jeszcze do wszystkich zakamarków polskiego biznesu. Łączymy się na wideokonferencjach, większość firmowych dokumentów przechowujemy w chmurze, ale faktury wciąż drukujemy. Zapowiadany obowiązek korzystania z KSeF to doskonała okazja dla przedsiębiorstw, aby zrobić kolejny krok w stronę digitalizacji i wprowadzić w firmie elektroniczny obieg faktur – mówi Łukasz Wróbel, wiceprezes WEBCON.
Data obowiązkowego korzystania z KSeF zbliża się nieubłaganie, a firmy mają sporo to nadrobienia, by się do tego przygotować. System może oszczędzić sporo czasu, pieniędzy i papieru.
Co czwarta firma w Polsce wystawia firma w Polsce wystawia do 10 faktur miesięcznie. Co trzecia od 11 do 100 faktur, 17 proc. wystawa do 500 faktur, a 12 proc. powyżej 500 faktur miesięcznie. Liczba faktur zależy od wielkości firmy. Im mniejsza firma tym mniej faktur wystawa.
– Wśród licznych korzyści, jakie z pewnością odczują, można wymienić przyspieszenie rozliczania faktur, lepszą kontrolę nad procesem i audytowalność oraz zmniejszenie liczby błędów. To również korzyść z punktu widzenia ekologii – tysiące drzew nie zostaną zamienione na miliony papierowych dokumentów – podkreśla Łukasz Wróbel.
Papierowe faktury najczęściej wystawiane są w firmach handlowych – 75proc z nich drukuje faktury i produkcyjnych – 73 proc. Trochę lepiej jest w budownictwie, ale to nadal 69 proc.
Jednocześnie są to branże, które korzystają w największym stopniu z elektronicznego obiegu dokumentów. Dotyczy to 60 proc. firm produkcyjnych i 55 proc. handlowych. Także 40 proc. firm budowlanych wdrożyło to rozwiązanie.
Wygląda zatem na to, że firmy doskonale zdają sobie sprawę z wygody elektronicznych wersji dokumentów, a drukowanie faktur wynika z przyzwyczajenia do stosowania tego sposobu.
– Polska będzie czwartym krajem w Europie, po Portugalii, Hiszpanii i Włoszech, w którym obowiązywać będzie centralny system fakturowania. Jego wdrożenie to wiele korzyści, ale też wyzwania – technologiczne i organizacyjne. Choć jak wynika z naszego badania, niewiele polskich firm rozpoczęło przygotowania w tym zakresie, część z nich wiąże wdrożenie KSeF z wprowadzeniem elektronicznego obiegu akceptacji faktur – przekonuje Łukasz Wróbel.
Pozostaje mieć nadzieję, że zdążą w odpowiednim terminie.
Źródło: computerworld.pl