Projekt ustawy o aplikacji mObywatel wprowadzono do wykazu Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów. Niebawem projekt ma być umieszczony na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Jest to sygnał, że trwają prace nad tym, by aplikacja była pełnoprawnym dokumentem i realnie pozwalała na stworzenie pełnego e-portfela dokumentów w telefonie.
– Blisko 8 milionów Polaków korzysta już z aplikacji mObywatel. To aplikacja, która powstała, aby każdy mógł mieć cyfrowe wersje dokumentów w swoim telefonie. Pozwala ona potwierdzić swoją tożsamość, okazać prawo jazdy, sprawdzić wystawione e-recepty. Jednak w obecnym stanie prawnym zawarte w nim dokumenty nie są w pełni zrównane z analogicznymi dokumentami wydanymi i funkcjonującymi w formie tradycyjnej. Czas to zmienić – poinformował na konferencji Adam Andruszkiewicz, Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera.
Dzięki ustawie zostaną zrównane skutki prawne dokumentów tożsamości z aplikacji z tradycyjnymi.
Podstawa prawna dotycząca funkcjonowania aplikacji mObywatel będzie znajdować się w jednym miejscu.
Pojawia się także usługi takie jak możliwość wykonywania płatności w ramach usług świadczonych przez podmioty publiczne w aplikacji mObywatel, usprawnieniu ulegnie współpraca z usługodawcami udostępniającymi usługi w aplikacji i możliwe będzie wykorzystanie mObywatela do uwierzytelniania profilu zaufanego.
Kolejnym udogodnieniem jest korzystanie z usługi mLegitymacji szkolnej i studenckiej.
Zmiany prawne sprawią, że nie trzeba będzie posiadać dowodu osobistego, legitymacji studenckiej czy karty mieszkańca w formie tradycyjnej, bo wszystkie dokumenty będą w aplikacji.
Źródło: gov.pl