W sytuacji, gdy w Polsce obowiązuje stopień alarmowy i rośnie zagrożenie atakami ransomware, warto wiedzieć, jak się przed tym chronić. ENISA wraz z CERT-EU opracowały wspólnie zestaw dobrych praktyk w tym zakresie. Ich stosowanie pomaga podnieść poziom bezpieczeństwa informatycznego organizacji.
Premier Mateusz Morawiecki wprowadził niedawno najpierw pierwszy stopień alarmowy ALFA–CRP. Następnie podjął decyzję o podniesieniu go o dwa stopnie do poziomu CHARLIE–CRP.
Natomiast Agencja UE ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) wraz z CERT-EU poinformowały we wspólnym komunikacie o rosnącym cyberzagrożeniu. Dotyczy to organizacji prywatnych i publicznych. Warto mieć świadomość, jakich głównie elementów te zagrożenia dotyczą.
Przede wszystkim jest to możliwość ataków ransomware. Cyberprzestępców motywują głównie zyski czerpane z takich ataków, ale czasem zyski te pochodzą od państw zlecających takie ataki, a nie bezpośrednio z okupów otrzymywanych od atakowanych firm.
W ostatnim czasie nastąpił również wykładniczy wzrost liczby ataków na infrastrukturę krytyczną.
Dlatego ENISA i CERT-EU ostrzegają wszystkie organizacje sektora publicznego i prywatnego w UE i zalecają im przyjęcie zestawu dobrych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa.
W tym celu powstał dokument “Boost your Organization’s Cyber resilience – Joint Publication”. Dzięki zastosowaniu zaprezentowanych w nim zaleceń możliwa jest poprawa cyberbezpieczeństwa poszczególnych organizacji w UE. To przyczyni się do większego bezpieczeństwa w całej Europie.
Źródło: uke.gov.pl