Polska Agencja Żeglugi Powietrznej łączy siły ze Szpitalem Klinicznym MSWiA. Współpraca ma na celu wykorzystanie dronów do walki z koronawirusem.
PansaUTM to cyfrowa koncepcja koordynacji lotów BSP oraz cyfrowego zarządzania wnioskami i zgodami na loty w przestrzeni powietrznej, na którą składają się autorskie rozwiązania operacyjne PAŻP oraz część systemowa, zintegrowana z najbardziej popularną wśród operatorów dronów w Polsce aplikacją mobilną Droneradar.
System idealnie nadaje się do pomocy w czasie pandemii. W kwietniu br. umożliwił przelot dronów z próbkami COVID-19 pomiędzy warszawskimi szpitalami.
– Loty bezzałogowców stanowią doskonałe uzupełnienie opieki nad pacjentem na terenie RP oraz stanowią nową technologię medyczną, która powinna być rozwijana w najbliższym czasie – przekazał prof. dr. n. med. Waldemar Wierzba, dyrektor Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie.
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej prosi o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie tras lotów BSP (bezzałogowych statków powietrznych) tj. pomiędzy szpitalami w Warszawie, Pułtusku i Sochaczewie. Loty ruszają w czwartek 17 lutego 2022 r.. Drony będą latały na wysokości 100 metrów, pokonując dziennie ok. 60 km w jedną stronę.
Trasy przelotów znajdziemy na stronie pansa.pl:
Obie instytucje podkreślają, że obecna sytuacja pandemiczna wymaga współpracy różnych podmiotów i wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych na potrzeby transportu medycznego.
Marcin Horała, wiceminister i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, dodał, że implementację usług cyfrowych w tym obszarze wspiera Ministerstwo Infrastruktury.
Źródło: pansa.pl