Europosłowie poparli poprawki do unijnego aktu o usługach cyfrowych – DSA. Dotyczą one ochrony przed manipulacjami i ograniczenia reklamy śledzącej. Cały Digital Services Act zostały przyjęty przez Parlament Europejski.
Akt o usługach cyfrowych – Digital Services Act (DSA) ma lepiej chronić użytkowników internetu i ich praw. Ustanawia ramy regulacyjne i obszary odpowiedzialności platform internetowych. Ustala zasady usuwania mechanicznego nielegalnych treści oraz zwiększa kontrolę publiczną nad platformami internetowymi.
Jeszcze przed ostatecznym głosowaniem w sprawie przyjęcia DSA głosowano nad poprawkami, które miały prowadzić ograniczenia reklam śledzących czy manipulacji za tym idącej. Poprawni wniosła chociażby fundacja Panoptykon.
Europosłowie przychylili się do wprowadzenia zakazu wykorzystywania danych wrażliwych w celach reklamowych, jak również do targetowania dzieci. Dla zastosowania reklamy śledzącej potrzebna będzie dobrowolna zgoda użytkownika.
W przegłosowanych poprawkach znalazła się również zakazująca manipulowania decyzjami użytkowników czy łatwej zmiany parametrów systemów rekomendacyjnych.
Po przyjęciu DSA przez Parlament Europejski można powiedzieć, że UE jest pierwszym obszarem, który postanowił prawnie uregulować działalność gigantów internetu. Na skutki trzeba będzie trochę poczekać.
Źródło: cyberdefence24.pl