Ustawa wprowadzająca Krajowy System e-Faktur (KSeF) została opublikowana w Dzienniku Ustaw w dniu 18 listopada. Polska to czwarty kraj w UE, który ją wprowadził. Ustawaa ona pomóc w uszczelnieniu podatku VAT. Ustawa zawiera także zmiany w fakturowaniu, które są częścią pakietu SLIM VAT 2.
– E-faktura to również całkowita nowość technologiczna. Polska będzie czwartym krajem UE, który ją wdroży. W 2017 r. zrobiły to Włochy, rok później Hiszpania, a w 2019 – Portugalia. Od połowy 2024 e-faktura będzie etapowo wprowadzana we Francji – wyjaśnia wiceminister finansów Jan Sarnowski.
Jeszcze w 2022 r. przedsiębiorcy będą mogli wybrać, czy chcą korzystać z e-faktury czy nie. Od 2023 r. ma być obowiązkowa dla wszystkich podatników VAT.
– E-faktura to oczekiwana przez firmy e-usługa administracji, która ułatwi im rozliczanie obrotu, a przez to pobudzi polską gospodarkę. To również najbardziej zaawansowany technologicznie sposób zwalczania wyłudzeń VAT. Dzięki analizom big data, w ciągu ostatnich sześciu lat, tempo wykrywania podatkowych przestępców skróciło się z kilkunastu do kilku miesięcy. Po wdrożeniu E-faktury będzie ono jeszcze szybsze. Będzie liczone nie w miesiącach tylko w tygodniach – tłumaczy wiceminister Sarnowski.
Także sami podatnicy będą mieli wiele korzyści z e-faktury. Będzie to szybszy o 20 dni zwrot podatku VAR i bezpieczeństwo dzięki bazie danych MF, w których faktura będzie umieszczona. Administracja ma przechowywać faktury wystawiane w KSeF przez 10 lat.
Projekt to także wdrożenie SLIM VAT 2.
– Opublikowana ustawa finalizuje wdrożenie do polskiego prawa pakietu ułatwień SLIM VAT 2. Pakiet umożliwia m.in. zapłatę z konta VAT-owskiego należności z tytułu składek KRUS, wprowadza dalsze ułatwienia w zakresie wykonywania odliczenia VAT, znosi uciążliwe formalności związane z wyborem opcji opodatkowania VAT przy sprzedaży nieruchomości oraz wydłuża czas na skorzystanie z ulgi na złe długi – wyjaśnia wiceminister Sarnowski.
Źródło: gov.pl
Czytaj także:
https://isportal.pl/e-faktura-juz-w-2022-roku/