Nowy rok szkolny niedawno się zaczął. Ogólnopolska Sieć Edukacyjna jest na niego przygotowana. To nie tylko bezpieczny i bezpłatny internet. Także publikacje, kursy e-learningowe czy spotkania z ekspertami.
Nowoczesna szkoła musi mieć dostęp do sieci. Czas pandemii i edukacji online pokazał to dobitnie. Realizowany przez NASK program Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej zapewnia bezpieczny i bezpłatny internet dla szkół, co na to pozwala. Już 74,2 proc. szkół korzysta z internetu OSE.
– W tym trudnym dla nas wszystkich czasie Ogólnopolska Sieć Edukacyjna stała się nieodzownym narzędziem wykorzystywanym przez nauczycieli i uczniów. Do programu przystąpiło już 20 600 placówek, a na ten krok wciąż decydują się kolejne. Dziękujemy wszystkim za zaufanie i w dalszym ciągu przekonujemy nieprzekonanych. Dzięki naszej wspólnej aktywności dziś możemy powiedzieć, że OSE to fundament cyfrowej przyszłości polskich szkół – mówi Maciej Dudkiewicz, Dyrektor ds. Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w NASK.
Szkoły w programie OSE korzystają zarówno z szerokopasmowego internetu, jak i wsparcia technicznego. Dla dyrektorów i Technicznych Reprezentantów Szkół NASK organizuje cykliczne webinary przybliżające usługi oferowane w ramach OSE.
Ale korzystanie z internetu to także edukacja jak robić to bezpiecznie.
–Będziemy także zapraszać rodziców, nauczycieli, dyrektorów i Technicznych Reprezentantów Szkół na liczne spotkania, podczas których przybliżymy z jednej strony zagrożenia w cyberprzestrzeni, a z drugiej – usługi dostarczane w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Wszystkie te materiały i spotkania pozwolą realizować naszą misję, jaką jest edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa i kształtowanie właściwych postaw online – mówi Agnieszka Żeglińska, Dyrektor ds. Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Ekosystemu OSE w NASK.
Platforma e-learningowa OSE IT Szkoła obchodzi we wrześniu pierwsze urodziny. Już teraz nauczyciele i uczniowie mogą na niej znaleźć ponad 200 bezpłatnych kursów.
Do końca 2021 r. NASK planuje również opublikować dwa poradniki dla nauczycieli: dotyczących FOMO oraz szkodliwych treści w sieci. Natomiast OSEhero to program rozwoju kompetencji, zrzeszający pedagogów z pasją.
Jesienią na platformie OSE IT pojawi się siedmiomodułowy kurs „Przygody Profesora i N@tki, czyli jak mądrze korzystać z internetu”. Będzie on przeznaczony dla uczniów klas 4-6, którzy dowiedzą się o tym, jak dbać o swoje bezpieczeństwo i wizerunek w sieci.
O nowych wirtualnych zagrożeniach będzie mowa na planowanych konferencjach.
Źródło: nask.pl