W samym 2021 roku Polacy założyli 3 miliony Profili Zaufanych. W sumie korzysta z nich już prawie 12 milionów osób. Dzięki temu załatwiają wiele spraw bez wychodzenia z domu.
– Tylko w tym roku, od stycznia do 15 lipca – profil zaufany założyło ponad 3 miliony Polaków, dokładnie 3 042 877. W sumie z PZ korzysta już 11 865 308 osób – mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Profil zaufany to klucz do e-usług, otwiera dostęp do e-administracji. Pracujemy nad tym, aby przybywało spraw, które można załatwiać online – dodaje.
Profil Zaufany pozwala załatwić przez internet sprawy urzędowe czy potwierdzić swoją tożsamość. Każdy może mieć jeden PZ z przypisanym do niego numerem PESEL. Ważny jest on 3 lata, jednak można w dowolnym momencie przedłużyć jego ważność.
O wygodzie, jaką daje Profil Zaufany, wiedzą na pewno ci, którzy już go założyli. A rok 2021 jest rekordowy pod tym względem.
Tylko w kwietniu PZ założyło 621 911 osób. I jest to największa liczba nowych PZ w ciągu jednego miesiąca w całej historii istnienia tego rozwiązania.
Od stycznia do końca kwietnia PZ założyło 2 726 573 osób. W tym samym okresie roku 2020 było to 2 601 922.
Wzrost wynika nie tylko z tego, że coraz więcej osób docenia wygodę posiadania PZ i załatwiania wielu spraw bez wychodzenia z domu. Także coraz łatwiej PZ jest założyć.
Można to zrobić poprzez bank. Taką możliwość oferuje PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląskiego, Alior Bank, Millennium Bank, kilkaset banków spółdzielczych oraz platforma Envelo.
Można także założyć PZ w jednym z 1500 punktów potwierdzających tożsamość. Wtedy konieczna jest osobista wizyta i wcześniejsze wypełnienie wniosku internetowego.
Od czerwca jest jeszcze jedna możliwość założenia PZ. Jest to wideospotkanie z urzędnikiem.
Źródło: gov.pl