Seniorzy – tak jak reszta Polek i Polaków – coraz częściej korzystają z finansów cyfrowych. 75 proc. z nich dostaje pieniądze z ZUS przelewem na konto bankowe. Sami też chętniej dokonują przelewów przez internet czy płatności kartą. Konta bankowe, na które ZUS przelewa pieniądze, są dla seniorów bezpłatne. Ich listę można znaleźć na zusowskiej stronie internetowej.
Dolnośląski ZUS wysyła renty i emerytury bezpośrednio na konta bankowe do średnio ponad 80 proc. uprawnionych osób.
– Emerytura przelewana na bankowe konto to nie tylko bezpieczeństwo dla pieniędzy seniorów, ale i ogromne oszczędności dla budżetu państw. Za przekaz pocztowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi zapłacić a przelanie emerytury, czy renty na rachunek w banku nie kosztuje nic – mówi Iwona Kowalska-Matis rzecznik regionalny ZUS na Dolnym Śląsku.
Wypłaty świadczeń ZUS na rachunki bankowe rosną stopniowo od kilkunastu lat. W roku 2005 było ich trochę ponad 40 proc., w 2008 – około 50 proc.
Najczęściej z tej formy korzystają mieszkańcy zachodniej i północno-zachodniej Polski.
Forma bezgotówkowa wypłaty świadczeń jest także bezpieczniej z uwagi na pandemię. WHO rekomenduje obrót bezgotówkowy z uwagi na zmniejszone ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów.
Przelewy bankowe zwiększają również bezpieczeństwo finansowe i osobiste seniorów. Osoba taka nie chodzi z gotówką w torbie po wypłaceniu jej chociażby na poczcie narażając się na napaść. Ogranicza to również możliwość oszustw metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”.
– Jest bezpieczniej, gdy nie trzymamy gotówki w domu. Również nie nosząc gotówki przy sobie, a płacąc w sklepie kartą zmniejszamy ryzyko, że ktoś nam te pieniądze ukradnie. – przestrzega Rzecznik Komendanta Głównego insp. Mariusz Ciarka
Dane policyjne mówią o utracie każdego roku milionów złotych przez osoby starsze w wyniku przestępstw.
– Oszuści uczą się wykorzystywać łatwowierność i brak czujności zwłaszcza starszych i samotnych osób, grają na ich uczuciach i potrafią nimi manipulować. Przestępcy nie ustępują w bezprawnych działaniach nawet w czasie pandemii. Jest to szczególnie dotkliwe, ponieważ bardzo często seniorzy w wyniku działania oszustów tracą oszczędności całego życia – wyjaśnia insp. Mariusz Ciarka.
Żeby ułatwić osobom starszym zakładanie kont i podnieść ich zaufanie do instytucji finansowych, to ZUS jest pośrednikiem w tym zakresie. W 2011 r. został ogłoszony pierwszy konkurs dla instytucji finansowych na promocję usług bankowych dla emerytów i rencistów.
Obecnie rachunki bankowe dla seniorów oferuje, przy współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych m.in. Bank Pocztowy S.A, a także Banki Spółdzielcze zrzeszone w Banku Polskiej Spółdzielczości SA oraz SGB-Banku SA. Warunkiem współpracy z ZUS jest oferta otwarcia i prowadzenia rachunku za 0 zł, brak opłat za kartę oraz wpłaty i wypłaty w placówkach banku czy darmowe przelewy.
Źródło: materiały prasowe ZUS