TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Przedsiębiorco! Phishing dalej najgroźniejszy

CERT Polska w dalszym ciągu wskazuje phishing jako jedno z głównych zagrożeń w sieci. W trzecim kwartale 2020 roku odnotowano 562 przypadki takich ataków.

Z przekazanych danych wynika, iż CERT Polska od lipca do września br. odnotowali 7742 przypadki incydentów związanych z bezpieczeństwem. W tym czasie zainfekowano też 14092 urządzenia związane z Internetem Rzeczy. Liczba potencjalnych zgłoszeń nielegalnych treści jawi się na poziomie 2828, zarejestrowano także ponad 500 incydentów związanych z materiałami prezentującymi seksualne wykorzystanie dzieci. 83% tychże udało się usunąć w 48 godzin.

W porównaniu z poprzednim kwartałem niemal dwukrotnie wzrosła liczba elementów monitorowanych za pomocą narzędzi analitycznych (np. system n6 oraz MWDB).

Szczególną uwagę bezpieczeństwu w sieci powinni poświęcić przedsiębiorcy. Począwszy od strony internetowej, aż po uświadamianie pracownikom wagi tego zagadnienia. Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa i sekretarz stanu w kancelarii Prezesa Rady Ministrów, dodaje: „Wielokrotnie to nie zaawansowane rozwiązania informatyczne, ale uwaga pojedynczych pracowników może uchronić firmę przed skutkami cyberataku. Dlatego – uważajmy na wiadomości od niezidentyfikowanych nadawców, nie otwierajmy załączników nieznanego pochodzenia, nie klikajmy w linki do stron, których zawartości nie jesteśmy pewni. Cyberbezpieczeństwo przedsiębiorstwa zależy od zaangażowania i odpowiedzialności każdego z pracowników”.

Portal gov.pl przypomina kilka istotnych porad:

  • należy chronić urzędzenia przed niepowołanym dostępem, w tym poprzez stosowanie uwierzytelniania wieloskładnikowego,
  • być świadomym przy wybieraniu i instalowaniu aplikacji, nie korzystać z programów z nieznanego źródła,
  • uważać na publiczne hotspoty,
  • regularnie aktualizować oprogramowanie.

Blisko 70% podmiotów z różnych gałęzi gospodarki wspiera projekt Partnerstwo dla Cyberbezpieczeństwa. Program ułatwia m.in. wymianę informacji (przesyłanie ostrzeżeń, rekomendacji i analiz) oraz podejmowanie wspólnych inicjatyw i działań, takich jak organizacja konferencji, szkoleń oraz wystąpień ekspertów.   

W tym miejscu warto przypomnieć hasło przyświecające październikowi, który ogłoszony był Miesiącem Cyberbezpieczeństwa: Think Before U Click (Pomyśl zanim klikniesz).

Na ISPortal zaprezentowaliśmy cykl artykułów związanych z cyberbezpieczeństwem. Zapraszamy do lektury!

Źródła: gov,pl / nask.pl

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze