30 lat domeny .pl. Rekordowe wskaźniki w raporcie NASK

90
Fot. NASK

30 lipca 1990 r., IANA (Internet Assigned Numbers Authority) wprowadził domenę .pl (ccTLD). Rok później zarejestrowano pierwsze adresy internetowe. Obecnie funkcję rejestru domeny pełni NASK.

Początki rejestracji domeny .pl związane były ze środowiskiem akademickim. W tym samym roku powstała pierwsza strona internetowa w html, a rok później wysłano pierwszą wiadomość e-mail z Uniwersytetu Warszawskiego do Kopenhagi. Za pierwszą zarejestrowaną subdomenę uważa się .pwr.pl – należącą do Politechniki Wrocławskiej.

Domena .pl powstała w 1990 roku, niespełna 18 lat później notuje ponad 1 000 000 zarejestrowanych adresów internetowych. Liczbę tę podwaja w 2011 roku. We wrześniu br. minęło natomiast 17 lat od uruchomienia przez NASK rejestracji domen IDN umożliwiających zachowanie poprawnej pisowni, np. polskich znaków.

Z najnowszych danych opublikowanych przez NASK wynika, że na koniec września 2020 r. w rejestrze domeny .pl znajdowało się 2 467 851 nazw aktywnych w DNS, czyli o 12 290 więcej niż na koniec poprzedniego kwartału. Wskaźnik odnowień utrzymał tendencję wzrostową z poprzedniego kwartału i wyniósł 67,13 proc. Jest to najwyższy wynik od 2008 r.

W porównaniu z poprzednim kwartałem 2020 r. o prawie 11,5 tysiąca wzrosła liczba abonentów. Na koniec analizowanego kwartału abonentów nazw domeny .pl było 1 089 053.

W ramach działań związanych z przeciwdziałaniem incydentom bezpieczeństwa z wykorzystaniem nazw w domenie .pl zgodnie z Polityką przeciwdziałania nadużyciom zablokowano 22 nazwy domen naruszające postanowienia Regulaminu nazw domeny .pl. Odnotowane nadużycia dotyczyły wykorzystywania domen do phishingu, czyli oszustw mających na celu wyłudzenie poufnych danych, poprzez podszywanie się przestępców pod inne osoby, firmy lub instytucje.

Cały raport można przeczytać tutaj.

Źródło: NASK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here