TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Lekcje z internetu? Rusza gov.pl/zdalnelekcje

Do 25 marca zostały zawieszone lekcje w szkołach. To nie „koronaferie” – jak żartują dzieci. Można ten czas dobrze wykorzystać. I do tego m.in. rząd, uruchamiając na swoich stronach, uruchamiając bezpłatnie zdalne lekcje.

Na stronie gov.pl/zdalnelekcje uruchomiono propozycje zajęć dla uczniów ze wszystkich klas szkoły podstawowej, ale i młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Zgodne z podstawą programową. Treści te, które mogą być wykorzystanie w trakcie zdalnego nauczania.

– Chcemy ułatwiać i podpowiadać. Aby znalezienie interesujących materiałów na naszej stronie było prostsze ułożyliśmy je w formie swoistego planu lekcji dla wszystkich klas, niezależnie od etapu edukacji – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

– Warto korzystać z rzetelnych, merytorycznych źródeł. Na stronie epodreczniki.pl znajdują się materiały do wykorzystania przez nauczycieli i dyrektorów szkół, które uwzględniliśmy w przykładowych planach lekcji. Chcemy, aby w czasie zawieszonych zajęć uczniowie mieli możliwość utrwalenia wiedzy i powtórzenia dotychczasowych lekcji. Dla nauczycieli może to być okazja do zdobywania nowych kompetencji – podkreśla minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Zamierzeniem twórców tej strony było ułatwienie pracy nauczycielom, stąd m.in. koncepcja „planu lekcji” z propozycjami treści na każdy dzień. To oczywiście tylko propozycji. Pedagog sam może sobie organizować pracę.

Zdalnie. Czyli jak?

Internet stwarza teraz doskonałe możliwości. Jedną z nich utworzenie zdalnej klasy. Jak to zrobić? Nie  trzeba instalować płatnych aplikacji. Czasem najskuteczniejszy okazuje się popularny i darmowy komunikator internetowy. O tym, z jakich jeszcze narzędzi mogą korzystać nauczyciele, możecie przeczytać w poradniku Nauczycielu, poprowadź lekcje online!, który jest stale uzupełniany.

Jeśli nie czujesz się pewnie w tej materii – razem z NASK przygotowano proste tutoriale, z których krok po kroku można się dowiedzieć, np. jak założyć grupę na portalu społecznościowym, czy też jak założyć swój kanał na platformie społecznościowej, a później prowadzić na nim swoje lekcje.

Źródło: www.gov.pl/web/zdalnelekcje

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze