TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Rewolucja LTE – nie daj się reklamie!

LTE jest najszybciej rozwijającą się technologią mobilnego Internetu. Wdrożona w krajach skandynawskich w zawrotnym tempie kilku miesięcy zdobyła rynek dostawców Internetu. Co ważne, technologia LTE jest nie tylko narzędziem w ręku dużych graczy GSM, ale w wysokiej jakości dostarczana jest przez lokalnych operatorów.

Wszystkie przeszkody, jakie „stoją” na drodze falom radiowym, takie drzewa czy wysokie budynki, wpływają na jakość funkcjonowania Internetu. Z zasady łączność lokalna prowadzona jest na fali bezpośredniej, co oznacza, że obie anteny powinny się „widzieć”, czyli nosić falę bez przeszkód i zakłóceń. O zasięgu decyduje wysokość umieszczenia anteny, a dopiero w dalszej kolejności moc nadajnika. Takie warunki są w stanie zaoferować tylko lokalni dostawcy Internetu. Ważnym aspektem jest także sposób eksploatacji anteny. W przeciwieństwie do operatorów lokalnych, do jednej anteny operatora komórkowego przyłącza się zdecydowanie większa ilość klientów i urządzeń, co sprawia, że prędkość jest dzielona między nich i spada wraz ze wzrostem użytkowników.
Wybierając Internet w technologii LTE, musimy być świadomi tego, że zasięg operatorów komórkowych nie pokrywa naszego kraju w całości. Jest dostępny przede wszystkim w największych polskich aglomeracjach. Dzięki wysokiej konkurencji technologia powoli wkracza do mniejszych miejscowości, ale tereny mało zurbanizowane nadal pozostają poza marginesem zainteresowania dużych graczy GSM.

Long Term (R)Evolution

Technologia LTE była krokiem milowym w rozwoju Internetu. Long Term Evolution zapewnia lepszą prędkość niż wcześniej panująca technologia 3G. Standard LTE był odpowiedzią na coraz większe obciążenie popularnych urządzeń mobilnych. Dla przeciętnego Internauty oznacza przede wszystkim większą prędkość transmisji danych, szybkie ściąganie i ładowanie plików, a także wysoką stabilność łączy. LTE wyznacza nowy standard, który ma na celu zmniejszenie opóźnień i kosztów transmisji danych, zwiększenie efektywności łączy radiowych, a także uproszczenie architektury.
Technologia LTE wytyczyła drogę rozwoju Internetu na najbliższe lata, deklasując konkurentów takich jak WiFi 2.4GHz i 5GHz, WiMax itp. Co ważne, sama technologia cały czas się rozwija i śrubuje swoje osiągi.

Nie daj się reklamie

W testach Internetu LTE oferowanego przez dużych graczy GSM, prędkości okazują się znacznie niższe niż te reklamowane. Zależą głównie od sygnału w danym miejscu, a ten na terenach mało zurbanizowanych jest znacznie niższy. Operatorzy GSM tłumaczą zaniżenie tym, że prędkość reklamowana przez nich, nie jest gwarantowana i zależy od wielu czynników. Nie jest ona osiągalna na terenach mało zurbanizowanych.
Co więcej, operatorzy GSM nie spieszą się z inwestycjami w sieci LTE w takich miejscach. Operatorzy komórkowi wykorzystują technologię LTE na wysokich częstotliwościach 1800 MHz, która wymaga niewielkiego zasięgu od nadajnika. Dlatego ważna jest instalacja kolejnych stacji bazowych. Mimo, że ich liczba liczona jest w tysiącach to zasięg mobilnego Internetu jest niewystarczający.
Naprzeciw klientom wychodzą lokalni dostawcy Internetu, którzy są w stanie zaproponować realną, satysfakcjonującą prędkość, niższą cenę i, co bardzo istotne, brak limitów danych!
 
 

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze