Już ponad 5 milionów osób ma e-dowód. Wiele z nich wniosek składało online. Codziennie dokument odbierało prawie 10 tysięcy Polek i Polaków.
E-dowód jest dokumentem tożsamości z warstwą elektroniczną. Jest środkiem identyfikacji także w internecie. Warstwa elektroniczna pozwala na komunikację z administracją publiczną online. Umożliwia to elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach.
20 kwietnia został odebrany 5-milionowy e-dowód. Od momentu wprowadzenia tego rozwiązania do osiągniecia wyniku minęło 514 dni roboczych. Oznacza to, ze każdego dnia dowód z warstwą elektroniczną odebrało ponad 9,7 tysiąca osób.
– 5 004 410 – dokładnie tylu Polaków ma już w swoim portfelu lub kieszeni e-dowód. Przez ostatnie dwa lata najwięcej takich dokumentów odebrali mieszkańcy województw mazowieckiego, śląskiego, wielkopolskiego, małopolskiego i dolnośląskiego – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
W celu korzystania z warstwy elektronicznej należy aktywować ją przy odbiorze e-dowodu. W tym celu trzeba wymyślić dwa kody PIN. Jeden cztero- a drugi sześciocyfrowy. Potrzebne są do uwierzytelniania i podpisywania dokumentów przy pomocy e-dowodu.
Chociaż wiele osób składało wniosek także o e-dowód za pośrednictwem formularzy online, to 2 sierpnia zniknie taka możliwość. To efekt wejścia w życie europejskich przepisów-rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r.
Wszystkie państwa członkowskie UE będą zobowiązane do umieszczania w dowodach odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznego podpisu posiadacza dowodu (w warstwie graficznej). Jedno i drugie trzeba będzie złożyć osobiście w urzędzie.
Składanie online wniosku o dowód osobisty będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane.
Wprowadzane zmiany nie wiążą się z koniecznością wymiany ważnych dotychczasowych dowodów na nowe.
Źródło: gov.pl