TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

308 mln dolarów grzywny za naruszenie patentów przez Apple

Amerykański sąd skazał Apple na 308,5 mln dolarów grzywny. To kara za naruszenie patentów należących do Personalized Media Communications (PMC). Apple planuje apelację.

Sprawa z Apple rozpoczęła się w 2015 roku. Personalized Media Communications (PMC) wniosła do amerykańskiego urzędu patentowego skargę przeciwko Apple. Koncern miał nieprawnie wykorzystać w App Store, iTunes i Apple Music rozwiązania komunikacyjne PMC dotyczące aż 7 patentów.

Regulator jedna doszedł do wniosku, ze skarga jest bezzasadna i oddalił zarzuty.

Wtedy PMC skierowała sprawę na drogę sądową w trybie odwołania. Zajął się tym sąd w Teksasie.  Uznał, że działania koncernu są sprzeczne z obowiązującymi w USA przepisami. Wydał wyrok skazujący Apple na  wypłatę odszkodowania w wysokości 308,5 mln dol.

Bloomberg podaje, że Apple nie zgadza się z orzeczeniem sądu i zapowiada apelację. A eksperci przewidują, że sprawa może toczyć się wiele lat.

Obserwatorzy zaznaczają, że PMC od dawna nie jest aktywna na rynku. Zajmuje się głównie patentowaniem rozwiązań, z których nie korzysta. Później stara się uzyskać pieniądze z uwagi na naruszenia patentowe.

Wcześniej podobne spory dotyczyły Google i YouTube, ale PMC w obu wypadkach przegrało. Aktualnie podobny spór toczy się z Netfliksem.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...