Od roku można szybko i bezpłatnie weryfikować dane dotyczące stacjonarnego dostępu do internetu szerokopasmowego. Można to zrobić dla dowolnego punktu adresowego w kraju dzięki stronie internet.gov.pl. Skorzystano z tego 20 milionów razy.
Strona internet.gov.pl powiązana jest z Systemem Informacyjnym o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego. Można tam sprawdzić kto i jakie usługi telekomunikacyjne świadczy pod danym adresem.
Na stronie znajdują się plany o rozbudowie sieci zarówno te finansowane ze środków prywatnych operatorów telekomunikacyjnych, jak i z Krajowego Planu Odbudowy lub Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy. Zamieszczone na stronie dane pochodzą od:
– operatorów telekomunikacyjnych,
– jednostek samorządu terytorialnego prowadzących działalność w zakresie telekomunikacji,
– podmiotów wykonujących zadania z zakresu użyteczności publicznej.
Dane są aktualizowane na bieżąco.
20 milionów wejść w rok
Strona została uruchomiona 1 grudnia 2022 r.. Wtedy to operatorzy telekomunikacyjni i inne podmioty do tego zobowiązane miały ją zasilić danymi. Dla wszystkich użytkowników system został udostępniony 1 stycznia 2023 r.
Także po szerszym otwarciu operatorzy telekomunikacyjni dostarczali do systemu dane, żeby były jak najbardziej aktualne. Podmioty posiadające poniżej 50 tys. punktów adresowych w zasięgu raportują raz w miesiącu. Podmioty o zasięgu powyżej 50 tys. punktów adresowych – raz w tygodniu. Raz w miesiącu wszystkie podmioty przekazują dane o planach inwestycyjnych.
Z tych informacji chętnie korzystają użytkownicy. W ciągu roku skorzystało z niej 487 tysięcy osób, które odwiedziły ją 20,5 miliona razy.
Na stronie poza sprawdzeniem informacji można również zgłosić zapotrzebowania na dostęp do Internetu oraz zgłoszenia pustostanów. Zapotrzebowanie na łącze szerokopasmowe zostało w ten sposób zgłoszone 55 tys. razy.
Źródło: gov.pl