TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

1 mld zł przeznaczony na rozwój infrastruktury internetu szerokopasmowego

 
Kwota została przeznaczona przez ministrów rozwoju i cyfryzacji – na inwestycje z zakresu szerokopasmowego internetu. Będą to fundusze dostępne w formie preferencyjnych pożyczek dla firm z branży telekomunikacyjnej. Bank Gospodarstwa Krajowego, który zawarł umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), będzie operatorem tych środków. 
Bank Gospodarstwa Krajowego wybierze firmy telekomunikacyjne, do których za pośrednictwem partnerów finansowych, trafi wspomniana kwota. Preferencyjne pożyczki trafią do inwestorów planujących budowę, rozbudowę lub przebudowę sieci telekomunikacyjnych, zapewniających szerokopasmowy dostęp do internetu o przepustowości przynajmniej 30 Mb/s dla biznesu i gospodarstw domowych oraz 100 Mb/s dla szkół.
Zwrotna forma dystrybucji funduszy zapewni  trwałe mechanizmy finansowania podobnych inwestycji w przyszłości. Dzięki temu wyrównane zostaną różnice w dostępie do informacji i usług świadczonych drogą elektroniczną, w tym do łatwiejszego korzystania z zasobów edukacyjnych na terenie całego kraju. To kluczowy projekt mający na celu wyrównywanie szans i walkę z tzw. wykluczeniem cyfrowym.
Preferencyjne pożyczki na pojedynczą inwestycję będą wynosić od 20 tys. do 10 mln zł i będą udzielane nawet na 15 lat.
Jerzy Kwieciński, wiceszef resortu rozwoju stwierdził:
Chcemy, żeby pieniądze z funduszy europejskich, które zasilają naszą gospodarkę, były wykorzystywane efektywnie, szybko i  w możliwe najszerszym zakresie. Stąd decyzja o zastosowaniu w programie Polska Cyfrowa wsparcia o charakterze zwrotnym. Ten instrument pozwoli wielokrotnie wykorzystać te same pieniądze, wzmocni małe i średnie przedsiębiorstwa w sektorze telekomunikacyjnym. Jednocześnie środki te uruchomią dźwignię dla inwestycji prywatnych“.

Michal.Koch
Michal.Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...