Zwiększenia limitu na energię elektryczną w aplikacji mObywatel

146

Osoby prowadzące gospodarstwo rolne, posiadacze Karty Dużej Rodziny czy z orzeczoną niepełnosprawnością mogą składać oświadczenie o zwiększenie limitu na energię elektryczną. Obowiązywać ich wtedy będzie preferencyjna cena energii do przyznanego limitu. Orzeczenie można złożyć za pośrednictwem aplikacji mObywatel.

Ubiegać się o zwiększenie limitu mogą osoby, które:
– prowadzą gospodarstwo rolne lub dział specjalny produkcji rolnej, ale nie prowadzą innej działalności gospodarczej,
 – posiadają Kartę Dużej Rodziny,
– mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
– mieszkają z osobą posiadającą orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie wydane dla osoby poniżej 16 roku życia,
– działają w imieniu administracji Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

W przypadku gospodarstwa rolnego lub posiadania Karty Dużej Rodziny zwiększony limit objętej preferencyjną ceną energii elektrycznej to 3MWh. Do 2,6 MWh limit mogą podnieść osoby, których dotyczy orzeczenie o niepełnosprawności.

Działający w imieniu administracji Rodzinnych Ogrodów Działkowych ze wspólnym opomiarowaniem, którzy kupują energię elektryczną na potrzeby administracji i altan działkowych mogą ubiegać się o określenie limitu w wysokości 0,25 MWh dla każdej działki. Nie mogą jednak tego zrobić, gdy w altanach prowadzona jest działalność gospodarcza.

Oświadczenie takie można składa poprzez aplikację mObywatel.

– Oświadczenie o zwiększeniu limitu na energię elektryczną można złożyć przez aplikację mObywatel. Zachęcam wszystkich uprawnionych do korzystania z takiej możliwości. Składając wniosek w aplikacji unikamy wizyty w punkcie obsługi dostawcy energii, a dzięki wykorzystaniu danych z rejestrów państwowych nie popełnimy błędu przy podawaniu danych osobowych. Aby skorzystać z usługi, potrzebujemy tylko telefonu komórkowego z dostępem do internetu – poinformował minister Janusz Cieszyński.

W przypadku oddzielnych umów na sprzedaż energii elektrycznej i świadczenie usług dystrybucji należy złożyć dwa oświadczenia do tych podmiotów.

Przed złożeniem wniosku należy poznać numer punktu poboru energii elektrycznej (PPE), który znajduje się na fakturze od dostawcy. W aplikacji można załączyć dokumenty potwierdzające uprawnienia do ulgi. W tym celu wystarczy zrobić im zdjęcie telefonem.

Źródło: gov.pl

Czytaj także: