Według szacunków w Polsce żyje pół miliona osób niesłyszących, a 900 tys. ma poważny uszczerbek na słuchu. Dlatego ZUS postanowił uruchomić e-wizytę w języku migowym PJM, by pokonać tę barierę komunikacyjną.
E-wizyta jest wideorozmową z ekspertem ZUS. Umożliwia ona załatwienie większości spraw za pośrednictwem internetu i bez osobistej wizyty w urzędzie. ZUS wprowadził ją w październiku 2020 roku i codziennie korzysta z niej kilkaset osób. Załatwiają w ten sposób sprawy związane z rentami, emeryturami, zasiłkami oraz kwestie związane z prowadzeniem firmy czy potwierdzeniem profilu PUE.
W celu odbycia e-wizyty potrzebny jest komputer z kamerą i mikrofonem lub smartfon.
Od 16 lutego takie wizyty mogą być również prowadzone w Polskim Języku Migowym (PJM). Dotyczy to spraw związanych z zasiłkami, emeryturami i rentami. Dzięki temu również osoby niesłyszące czy niedosłyszące będą mogły samodzielnie odbyć e-wizytę.
Aby się na nią umówić należy wejść na stronę: https://www.zus.pl/e-wizyta, a tam wybrać „umów e-wizytę”, a następnie „umów e-wizytę w języku migowym (PJM)”. Potem wybiera się temat wideorozmowy oraz termin.
ZUS przypomina, że za pośrednictwem strony na e-wizyty mogą umawiać się także osoby niewidzące i niedowidzące, a zastosowane kolory o kontrasty na stronie są zgodne ze standardami dostępności WCAG 2.0.
Źródło: www.zus.pl