Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Znany jest termin wprowadzenia nowych dowodów

W końcu poznaliśmy termin realnego wejścia w życie dowodów osobistych z drugą cechą biometryczną – odciskiem palca. Polki i Polacy będą mogli składać wnioski o takie dokumenty od 8 listopada. Odpowiednie rozwiązanie techniczne będzie przygotowane już dzień wcześniej.

Nowe elementy w dowodach osobistych to odciski palców i odwzorowanie podpisu właściciela dowodu osobistego. Znajdą się one w warstwie elektronicznej i graficznej dokumentu.

– Już dziś możemy oficjalnie poinformować, że rozwiązania techniczne umożliwiające wydawanie nowych dowodów osobistych zostaną wdrożone w niedzielę 7 listopada, co oznacza, że Polacy wnioski o nowe dokumenty tożsamości będą mogli składać od poniedziałku 8 listopada – poinformowali ministrowie Janusz Cieszyński – sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Paweł Szefernaker – sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zgodnie z ustawą oficjalny termin wdrożenia dowodów będzie ogłoszony jeszcze w komunikacie Ministra Cyfryzacji i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, co najmniej 14 dni przed dniem wdrożenia rozwiązań technicznych.

– Rozwiązania dotyczące nowych dowodów osobistych wynikają z dostosowania prawa polskiego do wymogów prawa unijnego. Nowe dowody będą wydawane na 10 lat dla osób powyżej 12. roku życia, ponieważ one będą składać odciski palców. Dla osób do 12. roku życia dowód będzie wydawany na 5 lat, bez pobierania odcisków palców – przypomniał minister Paweł Szefernaker.

Wymogi prawa unijnego, do którego dostosowujemy formę wydawanych dowodów osobistych, zawarte są w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r.

A chociaż pierwotnie termin wydawania nowych dowodów określony był na 2 sierpnia, to pojawiły się problemy  związane z bezpieczeństwem urządzeń do pobierania odcisków palców. Teraz zostały one rozwiązane.

– Zapewniam – sprzęt, który będzie wykorzystywany gwarantuje bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego, w którym będą czasowo gromadzone pobrane odciski oraz bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego służącego do personalizacji dowodów osobistych. Polacy nie muszą obawiać się o bezpieczeństwo swoich danych – zapewnił minister Janusz Cieszyński.

Do gmin dostarczono 7450 odpowiednich skanerów, które znalazły się w 2479 lokalizacjach.

W pierwszej połowie października rozpocznie się też dostawa 335 stacji mobilnych urzędnika umożliwiających pobranie odcisków palców od tych osób, które nie będą mogły osobiście udać się do urzędu gminy.

Źródło: gov.pl

Czytaj także:

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProffesional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

Najnowsze

Konkurencja dla YouTube’a – czym jest PeerTube?

YouTube stał się dominująca platformą, na której znajdują się różnego rodzaju treści wideo. Jednak...

Aplikacje na uniwersytety – MyUniLodz

Powstała specjalna aplikacja Uniwersytetu łódzkiego. MyUniLodz pozwala na smartfonie sprawdzić wszystkie informacje dotyczące uczelni...

Krypto scam

W 2023 roku inwestujący w kryptowaluty stracili setki tysięcy złotych. I to nawet...

Autonomiczne pojazdy w Jaworznie

Autonomiczne pojazdy i sposoby na ich wszechstronne wykorzystanie to rozwiązanie światowe, które trafia także...