TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Zmiany w przepisach geodezyjnych dotyczą również operatorów telekomunikacyjnych

Czwarty kwartał 2024 roku to może być moment, w którym Rada Ministrów przyjmie zmiany w Ustawie Prawo Geodezyjne i Kartograficzne (PGiK). Już teraz warto zapoznać się z projektowanymi zmianami, by później nie być zaskoczonym nowymi wytycznymi.

W projekcie nowelizacji znajdują się także zagadnienia dotyczące przedsiębiorców planujących inwestycje. Dotyczą one chociażby:
– terenów zamkniętych,
– prowadzenia elektronicznych narad koordynacyjnych,
–  waloryzacji opłat z tytułu wykonywania przez organy Służby Geodezyjnej określonych czynności takich jak sporządzanie i wydawanie wypisów,
– koordynacji usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu.

Klasyfikacja terenów zamkniętych

– W związku z dynamiczną sytuacją geopolityczną i identyfikacją zagrożeń związanych z dostępem do informacji o obiektach strategicznych dla bezpieczeństwa i obronności, ustawodawca proponuje obszerne zmiany w klasyfikacji terenów zamkniętych oraz dalsze ograniczenie dostępu do danych o tych terenach – mówi Justyna Kowalczyk, specjalistka ds. inwestycji telekomunikacyjnych itBlegal.

Ministerstwo uznało, że obecne regulacje prawne są niewystarczające. W nowym podziale terenów zamkniętych pojawią się dwie kategorie.

Kategoria I terenów zamkniętych

To tereny zamknięte o wyższej klasie ochrony. Proponuje się dla nich wyłączenie gromadzenia wielu informacji w państwowych bazach danych. Zadania te zostają przekierowane do organów odpowiedzialnych za ustanowienie danego terenu zamkniętego.

Może to prowadzić do zwiększenia liczby organów zajmujących się prowadzeniem takich zbiorów danych jak EGiB, GESUT czy różnego rodzaju obiektów topograficznych. Projekt jednak nie przewiduje żadnych wytycznych co do zasad prowadzenia zasobu przez te organy.

Kategoria II terenów zamkniętych

Tereny zamknięte w tej kategorii mogą wiązać się z ograniczeniem  powszechnego dostępu do danych oraz objęcie tą kategorią obiektów ważnych chociażby dla . dla interesu gospodarczego.

Narady koordynacyjne

– Zgodnie z obecnymi przepisami PGiK, narady koordynacyjne mogą odbywać się w sposób tradycyjny lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Część powiatów nie zdecydowała się na wprowadzenie w pełni elektronicznych narad koordynacyjnych, a zainteresowani elektronicznym trybem prowadzenia narad projektanci czy inwestorzy pozostają bezradni wobec tak sformułowanych wytycznych – wyjaśnia Justyna Kowalczyk.

Oznacza to, że w projekcie ustawy pojawia się wprowadzenie pełnej cyfryzacji procesu koordynacji, a także ujednolicenie jego formy w oparciu o dotychczasowe doświadczenia.

Pojawi się również obowiązek dołączania protokołu z narady do pozwolenia na budowę i zgłoszenia. Zawierać ma opinie uczestników narady oraz wprowadzenie koordynacji usytuowania przyłączy podziemnych poza granicami działki budowlanej. Będzie to ujednolicenie zapisów ustawy geodezyjnej z Prawem Budowlanym.

Obecnie możliwe jest, że dokumentacja budowlana będzie zawierała przebieg sieci nieskoordynowany na naradzie. Zmiana przepisów wyeliminuje takie ryzyko. Pozwoli to na uniknięcie kolizji usytuowania i uszkodzeń obiektów podziemnych w terenie przy wykonywaniu robót budowlanych. To z kolei podniesie bezpieczeństwo realizacji inwestycji.

Jest również kwestia kwalifikacji podmiotu wniosku o przeprowadzenie narady koordynacyjnej. Teraz projektant lub inwestor musi użyć jednego z dwóch określeń: sieć lub przyłącze. Nie zawsze dokładnie odpowiada to definicjom obiektów budowlanych z przepisów branżowych. Prowadzi to czasem nawet do sprzeczności pojęć w dokumentacji budowlanej. W nowych przepisach będzie możliwe bardziej odpowiednie określenie przedmiotu sprawy.

Opłaty

Nowe przepisy ustawy PGiK mogą też zmienić opłaty za udostępnianie materiałów oraz za wykonanie czynności, takich jak wydawanie wypisów czy prowadzenie narad koordynacyjnych. Obecne nie były waloryzowane od 2014 r.

– Rozważa się więc wprowadzenie mechanizmu waloryzacji opłat na rzecz służb geodezyjnych. Taniej jednak nie będzie, bo autorzy wprost zastrzegają, że ewentualne ujemne wskaźniki waloryzacji nie przełożą się na obniżenie opłat – zauważa specjalistka ds. inwestycji telekomunikacyjnych itBlegal.

Wprowadzane zmiany to nie wszystko, co pojawi się w najbliższym czasie. W projekcie znajduje się również plan wprowadzenia dodatkowych wymogów w zakresie gleboznawstwa, ujmowania niepaństwowych lasów w EGIB czy równego traktowania przesyłek od różnych operatorów pocztowych. Te tematy na pewno powrócą, gdy pojawi się ostateczna treść projektu ustawy zmieniającej PGiK.

Źródło: okablowani.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze