TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Zmiany w e-usługach

Popularność e-usług stale rośnie. Dlatego poszerzany też jest ich pakiet. Dotychczasowe e-usługi zyskują nowe funkcje oraz wprowadzane są nowe, które pozwalają jeszcze lepiej korzystać z urzędu online.

Od 27 maja w ofercie e-usług są nowe możliwości. Zmiany dotyczą kwestii wymeldowywania się z pobytu tymczasowego lub stałego także w momencie wyjazdu z kraju. Pojawiły się także opcje wnioskowania o udostępnianie niektórych danych z rejestrów.

Dwie z e-usług zyskały nowe odsłony. To Wymeldowanie z pobytu stałego lub czasowego oraz Wyjazd za granicę na pobyt stały lub czasowy

W pierwszym wypadku wymeldowanie siebie lub niepełnoletniego dziecka odbywa się całkowicie online bez oczekiwania na obsłużenie wniosku elektronicznego przez urzędnika. W drugim przypadku wyjazd online można także zgłosić online bez oczekiwań. Dodatkowo jeśli wyjeżdżamy na pobyt czasowy następuje wymeldowanie z ewentualnego pobytu czasowego, a jeśli wyjeżdżamy na stałe, to następuje wymeldowanie także z pobytu stałego.

Pojawiły się także nowe e-usługi.

Udostępnianie danych z rejestru PESEL, w których możliwe jest wnioskowanie o jednostkowe dane wybranej osoby lub wnioskowanie o ustanowienie dostępu do rejestru w trybie teletransmisji. W ramach usługi można złożyć stosowne pełnomocnictwa, dołączyć dokumenty wskazujące prawo do pozyskania danych czy wnieść  opłaty o udostępnienie danych.

Kolejna z nowych e-usług to Udostępnianie danych z Rejestru Dowodów Osobistych. Pozwala uprawnionym podmiotom na łatwe i szybkie wnioskowanie o udostępnianie danych dotyczących dowodów osobistych z Rejestru Dowodów Osobistych.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...