TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Zmiana standardu nadawania telewizji w toku, ale TVP jest traktowana wyjątkowo

Decyzja Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o dopuszczeniu wydłużonego czasu przejścia na w DVB-T2/HEVC dla TVP nie spotkała się z dobrą reakcją innych nadawców. Nie podoba im się nierówne traktowanie, podnoszą głosy o braku konsultacji w sprawie przejścia na nowy standard. Mówią też o odszkodowaniach za nierówne traktowanie i straty z reklam.


28 marca 2022 r. rozpoczął się proces przechodzenia na standard DVB-T2/HEVC naziemnej telewizji cyfrowej.

Oznacza to wyłączenie w ciągu kilku miesięcy sygnału DVB-T. Jednak TVP otrzymała zgodę UKE na dalsze rozpowszechnianie kanałów na multipleksie MUX-3 w starszej technologii. Zgodnie z pozwoleniem wydanym przez UKE ma na to czas do końca 2023 r. W uzasadnieniu decyzji powołano się na art. 123 ust. 1 pkt. 3 Prawa telekomunikacyjnego:

„Rezerwacja częstotliwości może zostać zmieniona lub cofnięta, w drodze decyzji Prezesa UKE, w przypadku: 3) wystąpienia okoliczności prowadzących do zagrożenia obronności, bezpieczeństwa państwa lub bezpieczeństwa i porządku publicznego.”

Uzasadnieniem ma być wojna w Ukrainie.

Cała sytuacja nie spodobała się innym nadawcom, którzy nie mają takiej możliwości, chociaż wojna w Ukrainie dotyczy ich tak samo. Wyjątkowe potraktowanie nadawcy publicznego  uznane jest przez nich za “dyskryminacyjne traktowanie nadawców komercyjnych”. Mówią też o monopolu informacyjnym jaki może uzyskać TVP przez możliwość dalszego nadawanie w starszym standardzie. Docierać będzie bowiem do tych, którzy w porę nie przygotowali się na nowy standard.

Przy okazji nadawcy poruszają też temat samego procesu zatwierdzania zmian w standardzie. Problem stanowi brak konsultacji. Dlatego niektórzy domagają się przesunięcia całego procesu. Co miałoby uzasadnienie w decyzji UKE dla TVP, skoro tam było można zastosować wydłużony czas, to można go zastosować dla wszystkich nadawców.

Nadawcy uważają też, że będą mieli straty wynikające z niższych przychodów z reklam.

Źródło: komputerswiat.pl

Czytaj także:

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...