TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Zmiana standardu MUX-8 – obawy nadawców i powołany specjalny zespół

Przejście MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej na standard DVB-T2/HEVC to proces długotrwały i skomplikowany. Nadawcy obawiają się skutków całej operacji. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji powoła specjalny zespół ds. zmiany standardu MUX-8, by czuwał nad przebiegiem procedury.

Do końca lipca Urząd Komunikacji Elektronicznej może zgodzić się na zmianę standardu ósmego multipleksu na DVB-T2/HEVC. Pozwoli to wszystkim stacjom na nadawanie w jakości HD.

–  Postępowanie jest w toku. Wpływ na termin zakończenia postępowania ma konieczność rozpatrzenia stanowisk wszystkich podmiotów biorących udział w postepowaniu, w omawianym przypadku stanowiska KIGEiT, które wpłynęło w ubiegłym tygodniu. Przewidujemy, że sprawa zostanie zakończona do końca lipca br. – zapewnia Wojciech Gunia z wydziału komunikacji Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Nadawcy mają obawy dotyczące do zmiany standardu

MUX-8 to stacje takie jak:
– Nowa TV (Grupa Polsat Plus),
– Metro (TVN Warner Bros. Discovery),
– Zoom TV (Grupa Kino Polska TV),
– Telewizja WP (Wirtualna Polska),
– ViDoc TV (Red Carpet Media Group),

Wkrótce dołączą do nich Republika (TV Republika) i wPolsce24 (Fratria).

Urząd Komunikacji Elektronicznej przed podjęciem decyzji w sprawie MUX-8 musi wziąć pod uwagę stanowiska tych firm, a także Emitela. Jest on operatorem multipleksu.

Emitel już pod koniec grudnia 2023 r. złożył wniosek o zmianę decyzji rezerwacyjnej. Pod koniec stycznia wszczęto stosownego postępowania. 

–  Wniosek jest na etapie konsultacji trwających 30 dni. Po tym czasie analizowane będą stanowiska i będzie wydana decyzja – poinformował Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Chociaż decyzja miała zapaść 28 czerwca, to tak się nie stało.

Także KIGEiT ma konkretnie zdanie dotyczące standardu.W skład Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji wchodzą chociażby:
– TVN Warner Bros. Discovery (nadawca Metro),
– Grupa Kino Polska (nadawca Zoom TV),
– Cyfrowy Polsat (właściciel nadawcy Nowej TV).

–  Zmiana standardu nadawania na MUX8 jest procesem skomplikowanym, i może powodować problemy z odbiorem kanałów telewizyjnych po stronie odbiorców, o czym doskonale pamiętamy z ostatnio prowadzonego procesu refarmingu – informuje Barbara Uklańska, kierowniczka projektu w KIGEiT.

Nadawcy chcą być dobrze przygotowani do  przejścia na DVB-T2/HEVC. Obecnie nie są przekonani, że to się uda.

Czy zmiana standardu to zawsze problemy?

Obawy dotyczące zmiany standardu na MUX-8 wynikają z doświadczeń, jakie przyniosła zmiana standardu na DVB-T2 z kodekiem HEVC w pierwszej połowie 2022 roku MUX-1, MUX-2, MUX-3, MUX-4. Operacja ta nie przebiegła sprawnie, a skutki tego rozpatrywane są do dzisiaj.

Problem stanowiło niesprawiedliwe traktowanie nadawców mieszczących się na multipleksach. Kilka dni przed pierwszą migracją ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zwrócił się do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o odroczenie tego procesu w przypadku trzeciego multipleksu. Uzasadnieniem było to, że MUX-3 towarzyszy Regionalny System Ostrzegania, co ma szczególne znaczenie w trakcie wojny w Ukrainie.

Szef UKE najpierw pozwolił nadawać głównym kanałom TVP przez trzy miesiące w starym standardzie. Potem wydłużył ten czas do końca 2023 roku. Pozostali nadawcy uznali to za niesprawiedliwość i decyzję uderzającą w ich interesy. Sprawa trafiła do sądu.

Źródło: Wirtualne Media

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze