TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Sprawa MUX-3 – UKE przegrywa w sądzie

Urząd Komunikacji Elektronicznej pozwolił multipleksowi naziemnej telewizji cyfrowej MUX-3 nadawać w starym standardzie do końca 2023 roku. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił tę decyzję. To otwiera drogę poszkodowanym stacjom do walki i odszkodowania.

W 2022 r., w związku ze zmianami standardu nadawania telewizji naziemnych, Prezes UKE wydał decyzję pozwalającą MUX-3 na nadawanie w starym standardzie dłużej niż innym operatorom telewizyjnym. Oznaczało to, że TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info nie musiały przechodzić na DVB-T2 do końca 2023 r. Poszkodowane tymi działaniami telewizje już wtedy zapowiadały walkę. Teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny, po skardze Telewizji Polsat, uchylił decyzję Prezesa UKE.

– Wyrokiem wydanym w dniu dzisiejszym w sprawie o sygn. akt VI SA/Wa 4497/23 Sąd uchylił zaskarżoną w tym postępowaniu decyzję Prezesa UKE z dnia 20 czerwca 2022 r. nr DC.WRT.514.55.2022.11 oraz zasądził od organu na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania sądowego – poinformował Mariusz Gąsiński-Goc, starszy specjalista z Wydziału Informacji Sądowej Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Zamieszanie ze zmianą standardu

W pierwszej połowie 2022 roku MUX-1, MUX-2, MUX-3, MUX-4 miały zmienić standard na DVB-T2 z kodekiem HEVC. Jeszcze przed pierwszymi migracjami ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zwrócił się do Prezesa UKE o odrodzenie procesu dla MUX-3. Nadawały z niego kanały Telewizji Polskiej.

Najpierw decyzją Prezesa UKE kanały te mogły nadawać w starym standardzie trzy miesiące dłużej, a później pozwolono na taką formę nadawania do końca 2023 r.

Jak podawał Krajowy Instytut Mediów w marcu 2022 r. 1,7 mln gospodarstw domowych z naziemną telewizją cyfrową nie posiadało urządzeń umożliwiających im odbiór telewizji w nowym standardzie. Oznaczało to, że widzowie ci nie mieli dostępu do kanałów takich jak:
– Telewizji Polsat,
– Super Polsatu,
– TV4,
– TV6,
– TVN,
– TVN7,
– TTV,
– Telewizji Puls,
– Puls 2,
– TV Trwam,
– Stoklatki,
– Anteny HD.

Jednak nadal odbierali kanały Telewizji Polskiej:
– TVP1,
– TVP2,
– TVP3,
– TVP Info.

Prywatni nadawcy uznali, że taki rozwój sytuacji to uprzywilejowanie nadawcy publicznego, a sami są pokrzywdzeni. Dlatego zapowiedzieli walkę o odszkodowania od Skarbu Państwa.

Ostatnia decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego im to umożliwia.

Otwarta droga do odszkodowań

Po ogłoszeniu wyroku przez WSA prywatne stacje telewizyjne mogą domagać się rekompensat.

–  Wyroki WSA mogą być podstawą do domagania się rekompensat. – Jest to dobra wiadomość dla największych stacji komercyjnych, które przez źle przeprowadzony proces przełączania częstotliwości i faworyzowanie TVP poniosły ogromne straty finansowe, a skutki tej skandalicznej decyzji są i będą odczuwalne dla całego rynku. Tak jak zapowiadaliśmy, Telewizja Puls będzie domagać się odszkodowań za ten skandalicznie i skrajnie niesprawiedliwe przeprowadzony refarming. Przygotowujemy szczegółowe wyliczenia związane z tą sprawą, na potrzeby sporządzenia pozwu w sprawie. Będziemy informować na bieżąco – komentuje sytuację Dariusz Dąbski, prezes Telewizji Puls.

Podobne spojrzenie na sprawę ma TVN Warner Bros. Discovery. Dla firmy to także szansa na odszkodowanie za niesprawiedliwe potraktowanie w trakcie zmiany standardu.

Ostateczny sposób realizacji refarmingu i przeprowadzona w ostatniej chwili zmiana szczegółowo zaplanowanego wcześniej procesu z pewnością nie były korzystne dla odbiorców. Uważamy, że rynek i nadawcy ponieśli w rezultacie straty. Kwestia stosownej rekompensaty jest dla nas nadal otwarta – informuje TVN Warner Bros. Discovery.

Nie wiadomo jakiej wysokości odszkodowań domagać się będą nadawcy i jak ostatecznie skończy się cała sprawa.

Źródło: WIRTUALNE MEDIA

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...