TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Zielona i cyfrowa transformacja w planach na 2022 r.

Parlament Europejski w 2022 r. ma zajmować się transformacją cyfrową, neutralnością energetyczną i zdrowiem publicznym. Posłowie będą brać udział w Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Ma ona pomóc wpłynąć na odpowiednie zmiany na obszarze całej UE.

Pośród tematów uznanych za ważne w najbliższym okresie jest transformacja cyfrowa. Kontynuowane będą prace nad aktem o usługach cyfrowych i aktem o rynkach cyfrowych. Mają one chronić użytkowników internetu i ograniczyć nieuczciwe praktyki dużych platform internetowych. Przegłosowane zostało w grudniu stanowisko parlamentu w sprawie aktu o rynkach cyfrowych. Teraz pozostało przegłosowanie aktu o usługach cyfrowych. Później nastąpią w obu sprawach negocjacje z krajami UE.

W przygotowaniu jest także stanowisko posłów w sprawie aktu o sztucznej inteligencji. Powstać mają ramy prawne dla technologii opartych na AI. Wiązane są z tym nadzieje na pobudzenie europejskiej gospodarki. Parlamentarna Komisja Specjalna ds. Sztucznej Inteligencji ma przedstawić odpowiednie zalecenia, by odbywało się to z ochroną praw podstawowych.

Inne plany w ramach transformacji cyfrowej na 2022 r. to uznanie USB-C za powszechny standard do ładowarek czy szereg przepisów związanych z finansami cyfrowymi i kryptoaktywami.

Innym istotnym aspektem dla Parlamentu Europejskiego w 2022 r. jest osiągnięcie neutralności emisyjnej. Do 2050 r. UE ma stać się neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Do tego jednak niezbędne są ustalenia celów w zakresie emisji, energii odnawialnych czy paliw zrównoważonych.

Przejście na energię odnawialną i większa liczba pojazdów z napędem elektrycznym to także wzrost wykorzystania baterii. W związku z tym Parlament będzie pracował nad odpowiednimi przepisami ich zrównoważonej produkcji, stosowaniem i gospodarowaniem zużytymi bateriami.

W planach Paramentu na 2022 r. jest oczywiście Plan odbudowy. Posłowie będą spotykać się z Komisja Europejską w celu kontroli realizacji planu. Będą także upewniać się, że pożyczone w jego ramach pieniądze są właściwie przez kraje UE wydawane.

Źródło: europarl.europa.eu

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze