TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Zapowiedź strategii cyfryzacji polskiej szkoły

Przygotowywana jest kompleksowa strategia cyfryzacji polskich szkół. Poinformowała o tym pełnomocniczka premiera ds. GovTech Justyna Orłowska. Strategia ma być finansowana z Krajowego Planu Odbudowy.

W Łodzi w Centrum Kreatywności Fabryka obyło się zorganizowane przez związek Cyfrowa Polska spotkanie przedstawicieli administracji rządowej, łódzkiej SSE a także firm. Dotyczyło rozwiązań cyfrowych, które mogą pomóc w procesie kształcenia.

Biorąca udział w spotkaniu Justyna Orłowska zapewniała, że jednym z celów cyfryzacji jest strategia dotycząca cyfryzacji szkół. Obecnie realizowane są pojedyncze projekty takie jak Aktywna Tablica, ale planowane jest większe przedsięwzięcie w tym zakresie finansowane z Krajowego Planu Odbudowy

 – Jesteśmy w przededniu publikacji do konsultacji programu rozwoju kompetencji cyfrowych oraz polityki edukacji cyfrowej. To rodzina programów, które będą nadawać narrację cyfryzacji polskiej szkoły – powiedziała Orłowska.

Wymagać będzie to współpracy firm technologicznych i administracji rządowej.

– Będziemy opracowywali plan, jak odpowiednio przeprowadzić zakup nowych technologii dla szkół, dla nauczycieli i uczniów. Na przykład zależy nam na zakupie laptopów edukacyjnych dla najmłodszych. Nie możemy zostawiać także samych szkół, jeśli chodzi o kwestie cyberbezpieczeństwa tego sprzętu – zapewniała Justyna Orłowska.

Prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik mówił o roli nowoczesnych technoliogii w systemie szkolnictwa. Bez tego niemożliwa byłaby chociażby nauka zdalna, która stała się podstawą edukacji w czasie pandemii.

 – Wykorzystywanie cyfrowych narzędzi od najmłodszych lat będzie pomagało w budowaniu nowoczesnego i kompetentnego społeczeństwa, co w przyszłości będzie miało swoje odzwierciedlenie na wymagającym rynku pracy. Już od dziecka powinniśmy kształcić dzieci i młodzież w kierunku przedmiotów ścisłych, co przełoży się na to, że za kilka czy kilkanaście lat będziemy dysponowali świetnie wykształconą kadrą młodych inżynierów – ocenił Kanownik.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...

EPIX – bieżące zmiany w punkcie wymiany

Gdyby nie EPIX, rynek telekomunikacyjny w Polsce wyglądałby dziś inaczej. To właśnie dzięki trzem...

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...